Müncheni honlap „búcsúja” a Magyar Rádió elnökétől

A Kossuth Rádió a jobboldal és az „igazi magyarok” képviselőjének tekinti magát – írja Magdalena Marsovszky a Hagalil müncheni honlapon, amelynek színvonalát jól jelzi, hogy az egyetlen megnevezett forrása Tamás Gáspár Miklós 1999-ben megjelent cikke. Az IBM több száz munkahelyet telepít Németországból Kelet-Európába – írja a Die Zeit.

2005. 07. 29. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hagalil (hagalil.com)

A müncheni honlapon, amelynek egyik legfontosabb témája az antiszemitizmus, Magdalena Marsovszky „A zsidókérdés Magyarországon” és „Az antiszemita szemantika a közszolgálati Kossuth rádióban” című írását közli. Az írásból nem derül ki, hogy a Münchenben élő, művészettörténészként és kulturális menedzserként bemutatott Marsovszky láthatóan 2002-ben, a választási kampány idején írt cikkét miért találták éppen most aktuálisnak. Hacsak nem így kívánnak búcsúzni a Kossuth rádió elnökétől. A szabadúszó újságírónő munkájának színvonalát jól jelzi, hogy Magyarországgal kapcsolatban az egyetlen megnevezett forrása Tamás Gáspár Miklós Sírrablók és halottgyalázók című, 1999. 11. 19-én megjelent cikke. A Magyar Hírlapban publikált TGM-vádak szerint „neonácikat raktak a közszolgálati média gondosan zsidótlanított kulcspozícióiba”.

A szerző felháborodottan jegyzi meg, hogy a nemzeti konzervatív jobboldal – ellentétben a közszolgálati adókat állítólag a piac nyomásának kitevő szociálliberális kormányokkal – a frontvonalba helyezett rádióelnökkel, következetes és átgondolt kultúr- és médiapolitikát követ. Ennek célja a „magyarság védelme”. Mivel Magyarországon rendkívül ritkák a nem kereskedelmi helyi rádiók, valamint az ország jelentős területein (a televízión kívül) csak a közszolgálati rádiót lehet fogni, a Kossuth rádió társadalompszichológiai befolyása a megosztott Magyarországon kiemelkedő. Hiszen csökkenő hallgatottsági adatok ellenére ez maradt a leghallgatottabb rádió Magyarországon.

Az adó kommunikációját az elmúlt 15 esztendőben – a szerző a problémákat már 1987 óta érzékelte – a kultúrnacionalizmus határozta meg, ami ismételten része a magyar kultúra népi és nemzeti szempontok alapján zajló etnocentrikus homogenizációs kísérleteinek. Ezt tükrözi a Kossuth rádió számos műsora, mely nagyban és egészében magát a „jobboldal” és az „igazi magyarok” képviselőjének tekinti – írja Magdalena Marsovszky.

Die Zeit (zeit.de)

A baloldali értelmiségi hetilapban Wolfgang Uchatius „Istváné most Martin munkahelye” című és „A tegnap Németország, ma Magyarország, holnap India: a számítógépes IBM-konszern a hatalmas nyereség ellenére ezerszámra helyezi át a munkahelyeket” alcímű írásában ad képet a globalizációról.

Sohasem találkoztak: Martin Kinkelin 44 éves, és egy Schweinfurt melletti (Bajorország) faluban él, a 26 éves Nagy István Székesfehérvár mellett lakik. Valószínűleg nem is fognak találkozni, mégis van valami kapcsolat közöttük. Az IBM számítástechnikai konszern több száz munkahelyet kíván Németországból Kelet-Európába, Csehországba és Magyarországra telepíteni. A tiltakozás haszontalan, az IBM döntött, bezárja a schweinfurti üzemét.

Ugyanazon a napon, amikor március 3-án bejelentették a schweinfurti üzem bezárását, Budapesten a gazdasági minisztériumban két férfi áll a sajtó elé. Mindkettő fiatal és mindketten már komoly karriert futottak be. Egyikük Kóka János gazdasági miniszter, a másik Páal Péter, az IBM magyarországi főnöke. Paál bejelenti: örömére szolgál, hogy cége 700 új munkahelyet teremt Magyarországon.

A stuttgarti Pascalstraße 100. alatt dolgoznak az IBM Deutschland menedzserei. Ők tudnának válaszolni arra a kérdésre, amit a cég munkatársai már hetek óta felvetnek. Nevezetesen, miért jelenti be a cégvezetés elégedettségét, majd rá egy hétre a termelési kapacitások megszüntetését? Ki kényszerít egy nyereséges vállalkozást – mint a az IBM-t – arra, hogy munkahelyeket telepítsen át? Miben lehet még a gazdaságot illetően bízni, ha egy vállalkozás jelentős nyeresége sem garantálja a munkahely megtartását?

Március 4-én a konszern vezetése egy rövid nyilatkozattal indokolta a telephelyek bezárását: „Azért tervezzük ezt a lépést, hogy a megbízóink igényeit olyan hatékonyan és versenyképesen elégítsük ki, amennyire csak lehetséges.” Ezen túlmenő magyarázattal mind a mai napig nem álltak elő.

Tény, hogy Samuel Palmisano, amikor az IBM vezetője az Egyesült Államokban az első negyedévi eredményt nyilvánosságra hozta, 1,41 milliárd dolláros nyereségről számolhatott be. A kitűnő eredmény ellenére a New York-i tőzsdén zuhant az IBM-részvények értéke, merthogy az elemzők még magasabb nyereséggel számoltak. Palmisano erre „agresszív lépéseket” ígért, ami annyit jelentett, 8000 munkahelyet szüntetnek meg Nyugat-Európában.

A takarékossági program, úgy tűnik, megéri. Július 19-én az IBM új negyedéves jelentése meglepően jó adatokat mutat. Az árfolyam emelkedik. Ezért a vállalat tovább erőlteti az állások leépítését.

Nagy István 100 ezer forintot keres (400 eurót ) nettóban havonta, mint mondja, ez rendben van. Túlórával néha elérheti a 140 ezer forintot is, néhány év múlva szeretne 200 ezer forintot keresni. Ezért a pénzért – ami német IBM-dolgozók két-három ezer eurós keresetének a töredéke – napi három órát buszozik, és nyolc órát ül a számítógép előtt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Hajszálnyi fekete-sárga előny című írásában ismerteti a legfrissebb közvélemény-kutatások eredményeit.

Alig hét héttel az előre hozott választások előtt a CDU/CSU és az FDP rendívül csekély előnnyel rendelkezik a választók szemében.

A közszolgálati ARD televízió megbízásából 1000 személyen végrehajtott „Németország trend” című felmérése alapján a CDU/CSU – ugyanúgy, mint az előző héten – 42 százalékos támogatottsággal rendelkezik, az FDP hét százalékkal. Az SPD népszerűsége 28 százalékra emelkedett, míg a zöldek 8 százalékra estek vissza. Az új baloldali párt stabilan 12 százalékon áll. Ebben az esetben a CDU/CSU–FDP-koalíció 49 százalékot, míg a baloldali pártok összesen 48 százalékot kapnának.

Az egykori NDK-ban a baloldali pártalakulás immár a választók harmadának szimpátiájára számíthat, míg a CDU és az SPD egyaránt 27–27 százalékon áll. A magas munkanélküliségen egy CDU/CSU-kormány sem lenne képes változtatni. A válaszadók 21 százaléka bízik abban, hogy az uniópártok győzelmével érzékelhetően csökkenne a munkanélküliség.

A választók képtelenek dönteni abban kérdésben, hogy melyik koalíció lenne a legjobb Németországnak. 34 százalékuk látna legszívesebben egy CDU/CSU–FDP-kormányt Berlinben, míg 30 százalékuk egy nagykoalíciót támogatna. A válaszadók alig 16 százaléka támogatja a most hatalmon lévő vörös-zöld koalíció tovább regnálását, míg baloldali pártalakulattal kiegészülő blokkot a megkérdezettek alig 9 százaléka látna szívesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.