A Vám- és Pénzügyőrség (VP) a közelmúltban javasolta a Belügyminisztériumnak az online kapcsolat kialakítását, ezáltal a gépjárművek forgalomba helyezési és az ehhez kapcsolódó regisztrációsadó-fizetési folyamat zárttá tételét – mondta a lapnak Sipos Jenő, a VP szóvivője. A regisztrációs adóval kapcsolatos csalások ma ugyanis a két szerv adatállománya közti egyeztetés hiánya miatt viszonylag egyszerűen kivitelezhetők. A gépkocsi forgalomba helyezéséhez az okmányirodáknál az adó befizetéséről szóló igazolás bemutatása is szükséges. Az okirat pedig mindössze egy hamis pecsét segítségével előállítható, mivel a formanyomtatvány letölthető az internetről is.
Az adó bevezetése óta nem került sor átfogó összehasonlításra a vámhatósági nyilvántartás, valamint a forgalomba helyezett gépjárművek nyilvántartása között. Ma eseti jelleggel, az okmányirodák kezdeményezésére lekérik az adatokat és összehasonlítják, így azonban csak szúrópróbaszerűen szűrhetők ki a gyanús esetek. Piaci szereplők szerint ugyanakkor a két adatsornak a forgalomba helyezési kérelem benyújtásakor történő összevetése kiszűrné a szóban forgó eseteket.
A regisztrációs adót „megspóroló” értékesítő több százezer – nagy értékű autóknál akár félmillió – forinttal olcsóbban tudja kínálni a gépkocsit, mint versenytársai, így az eddig voltaképpen feltáratlan csalás jelentősen torzítja a piacot. Egyesek szerint az adócsalás ma már olyan méreteket ölt, amit a költségvetés is megérez – írja összeállításában a Napi Gazdaság.
origo.hu

Ennyi vizet kell innod naponta, hogy üde legyen a bőröd