Az ellenzéknek és a kormányoldalnak egy országgyűlési határozatban rögzített vidékpolitikai minimumprogramot kellene elfogadni, amit választási ciklusoktól függetlenül lehetne megvalósítani annak érdekében, hogy az uniós forrásokat hatékonyabb lehessen lehívni – jelentette ki Géczi József Alajos MSZP-s országgyűlési képviselő. A szocialista politikus hozzátette: az MSZP parlamenti frakciója támogatja a Glatz Ferenc irányításával elkészült Összefogás a vidékért című munkaanyagban foglaltakat, és megvitatását ajánlja a parlamenti pártoknak, valamint civil szervezeteknek is.
Arra a kérdésre, hogy beépítik-e a Fidesz Faluparlamentjén született elképzeléseket, Géczi József Alajos úgy válaszolt az MNO-nak: lehetnek közös pontok, többek között az élelmiszerbiztonság, a termelőpiaci értékesítés és a megújuló energiaforrások területén. A képviselő hozzátette: várják, hogy a Fidesz nyilatkozzon, mi az, amivel egyetértenek Glatz munkaanyagát illetően. Géczi József Alajos elmondta, hogy az első találkozón túl vannak, ám az nem volt sikeres, ennek ellenére bízik benne, hogy folytatódik a párbeszéd az ellenzék és a kormány között.
Arnóth Sándor, a Fidesz országgyűlési képviselője Géczi József Alajos kijelentéseire reagálva közölte: mikor az MSZP-nek nincs ötlete, hogy mit kellene csinálni, akkor hosszú távú programokat fogalmaznak meg. Arnóth a Távirati Irodának leszögezte: a Fidesz minden olyan dologban közreműködik, ami nem látszattevékenység, ám nincsenek konkrét információik, hogy pontosan miről is kellene egyeztetni.
Az MDF támogatja a program megalkotását, mivel a kisebbik ellenzéki párt egyetért azzal, hogy a vidékfejlesztés kiemelten fontos területe kell, hogy legyen – közölte a Távirati Irodával Karsai Péter frakcióvezető-helyettes, aki hozzátette: a vidékpolitikának a mezőgazdaság mellett tartalmaznia kell a vidéki infrastruktúra kiépítését, a szolgáltatóipar, feldolgozóipar létrehozását, a falun élő fiatalok képzését, átképzését. Karsai kijelentette: az MDF célszerűbbnek tartaná, ha a parlamenten belül alakulna egy vidékpolitikai eseti bizottság.
Glatz Ferenc és munkacsoportja azt javasolta, hogy az Országgyűlés még az őszi ülésszakon alkosson jogszabályt, melyben meghatározzák a vidékpolitika irányvonalait az ellenzék és kormány egyetértésével 15 évre (de legalább 2013-ig). Ez a jogszabály rendelkezne a Vidékpolitikai Nemzeti Tanács létrehozásáról is, mely kormányzati ciklusokon átívelően dolgozna a vidék fejlődéséért. A testület 15-35 tagú lenne, munkájában civil szervezetek, önkormányzatok és a parlamenti pártok mellett gazdasági szervezetek is részt vehetnének. A szervezet vezetésére Glatz Ferencet kérték fel.
(Forrás: Magyar Rádió, MNO)
Az ukrán biztonsági szolgálat embere a Sebestyén József haláláról hazudó férfi
