Szlovákok és magyarok közös történelmének része a magyar királyság alapításának ünnepe – jelentette ki Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke, aki a mozgalom tagjainak részvételében semmilyen problémát nem lát: – A magyarországi szervezet semmilyen módon és formában nem vett részt a megemlékezés programjában, amely Szent István királyról és nem a mozgalomról szólt – mondta.
– Szent István hozta létre a magyar királyságot, a római pápától kért koronát. Ezzel a tettével egyértelművé tette, hogy ez az állam keresztény lesz – folytatta a magyar párt elnöke –, és államában toleranciát hirdetett. A magyar királyságban más nemzetek is éltek, többek között a mai szlovákok ősei is – mutatott rá a Sme napilapnak a pártelnök.
Öllös László szlovákiai magyar politológus szerint ugyanakkor Bugár Bélának kritizálni kellett volna a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom ünnepségen való részvételét: – Az ilyen kérdésekben világos távolságot kell tartani – mondta Öllös, aki szerint Bugár fellépése arra utalhat, hogy Szlovákiában idén már választások lesznek.
Grendel Lajos, Szlovákiában élő neves magyar író Bugár helyében nem ment volna el a rendezvényre. – A politikában létezik bizonyos morális megközelítés is, léteznek morális határok. Nyugaton minden konzervatív párt nagyon világosan elhatárolódik a szélsőséges politikai erőktől. Szlovákiában és Magyarországon ez nem figyelhető még meg – mondta az író.
Köteles László, az MKP országgyűlési képviselője úgy véli, hogy Bugár Béla nem tett semmilyen elfogadhatatlan lépést. – Elfogadott egy meghívást, miközben utólag értesült arról, hogy a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom is részt vesz a rendezvényen – mondta. Köteles szerint helytelen lenne a szervezőket kritizálni. – A pártelnök részt vett a rendezvényen, és ahogy én tudom egészen kiváló beszédet mondott – szólt Köteles a rendezvényről, amelyen egyébként a Sme szerint néhány százan vettek részt.
A Nyitra megyei közgyűlés képviselőinek egy része szintén kritizálta a magyar pártot, amiért az Szlovákiában magyar állami ünnepet tart meg, miközben a Nyitra megyei magyar képviselők a szlovák állami ünnep napjára összehívták a képviselőtestületet, mert a közgyűlésben többségük van. Bugár a Smenek ezzel kapcsolatban csak annyit mondott: „egyes nyitrai képviselőknek illene használni agytekervényüket, amelyet a Jóistentől ajándékba kaptak. Ha nincs jobb dolguk, minthogy a másikat kritizálják, ez az ő bajuk, s nem az enyém. Személyesen vettem részt ugyanis Árva megyében a helyi Cirill és Metód ünnepségeken” – jelezte Bugár Béla.
Bugárnak a történtekért azok a szlovák politikusok sem vethetnek semmit a szemére, akik 2003-ban a szláv írásbeliséget megteremtő bizánci szerzetesek, Cirill és Metód révkomáromi szobrának felállításakor annak ellenére is jelen voltak a szoboravatón, hogy ott egy szélsőséges szlovák társaság, a Szlovák Testvéri Közösség emberei a Hitler csatlós államaként fennállt egykori szlovák állam félkatonai szervezete, a Hlinka-gárda egyenruháit utánzó öltözékben vonultak fel – írja a Sme szlovák napilap.
Jan Slota elítéli Bugár Béla részvételét az augusztus 20-i ünnepségen, és Toroczkai László kitiltását kéri az országból
– Egy magasrangú állami közszereplő részvétele egy Szlovákiát elszakított területeknek nevező irredenta szervezet által is megszervezett akción, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) politikai botránynak nevezi, amely miatt a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) politikai felelősséget kell vállalni – jelentette ki Jan Slota a nemzeti párt elnöke.
Az SNS szerint a magyar irredenták rendszeresen tesztelik Szlovákia területi integritásának biztosítását jelentő állami szervek reagálóképességét, érzékenységét, egyben egyre provokatívabb megnyilvánulásokat engednek meg maguknak most már magas állami közszereplők is. – Bugár részvétele Ipolyságban egy idegen ország állami ünnepén, Csáky Pál részvétele egy budapesti püspök asszisztálásával Érsekújvárban megerősíti, hogy semmi különbség nincs az MKP és a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom határmódosítást követelő szélsőségesei között – állítja Slota.
Az SNS egyben felkéri a szlovák legfőbb ügyészséget, hogy a törvény szerint kezdje meg a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom szlovákiai szervezeteinek betiltását. – A Szlovák Nemzeti Párt elvárja a külügyminisztériumtól, hogy Toroczkai Lászlót, a mozgalom elnökét, hasonlóan Szerbiához, persona non gratának nyílvánítsa – tette hozzá Slota.
Sme/TASR

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt