Bild Zeitung (bild.t-online.de)
A legnagyobb német nyelvű bulvárlapban Michael Backhaus Természetesen Angela Merkel kancellár lesz címmel közöl interjút Edmund Stoiber CDU elnökkel. Stoiber szerint a leendő kormány első lépésének egy valóban jó 2006-os költségvetés elkészítése kell, hogy legyen. Ezért a következő napok elsődleges kérdése, hogy miként válik ismét betarthatóvá a euró-stabilitási paktum. Ellenkező esetben kétszámjegyű milliárdos büntetéseket kell Németországnak Brüsszelbe befizetnie.
A leendő kormánynak el kell érnie, hogy középtávon felszámolja az államadósság növekedését. A bevételeknek és kiadásoknak ismét jobban kell egymáshoz illeszkedniük. Elkerülhetetlen a gyorsabb döntések érdekében a szövetségi struktúrák átszabása a kompetenciák világos megosztása Berlin és a tartományok között.
A leendő kormánynak ismét komolyan kell vennie az idősek, nyugdíjasok aggodalmait, és stabilizálnia kell a mindinkább egyensúlyukat vesztő szociális rendszereket.
Stoiber szerint a kancellár személye kapcsán az SPD-vel nincs mit tisztázniuk, az egyértelmű. A CDU és CSU alkotja a legerősebb Bundestag frakciót. Tehát e pártok állítják a kancellárt, akit Angela Merkelnek hívnak. Aki ezt elutasítja, az elutasítja a demokraták között megszokott játékszabályokat is.
Saját politikai jövője kapcsán Stoiber – a tőle már megszokott módon – igen óvatosan fogalmazott. Szerinte először a CDU-nak és z SPD-nek meg kell állapodnia egy jó kormányprogramról. S ebben az esetben el tudja képzelni, hogy a berlini kabinetben kormányzati felelősséget vállaljon.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Jürgen Kaube A többség, mint vélemény című írásában foglalkozik a közvélemény-kutatás nevű műfaj abszurditásaival. Az ismert filozófus Peter Sloterdijk most egy a közvélemény-kutatásokat korlátozó törvényt követel. Véleménye szerint az elmúlt hetek történései alapján a közvélemény-kutatások műfaja közel áll ahhoz, hogy „parlamenten kívüli hatalmi tényezővé” váljon. Sloterdijk odáig ment, hogy esetükben egy „legitimációt nélkülöző véleménydiktatúráról” beszéljen.
A közvélemény-kutatások saját jogú tényleírássá változtak. Állandóan méri valamely barométer a társadalmi klímát, s valaki hol a befektetők, hol a nézők, hol a választók megbízásából vizsgálja a társadalom pulzusát.
S végül a megkutatott vélemény teljességgel felszabadul a logika, a következetesség minimális elvárásai alól is: a választó, aki például a legfontosabbnak a gazdasági kérdéseket tartja és aki e területen a CDU-ban jobban bízik, mint az SPD-ben, azonban Schrödernek jobban hisz, mint Merkelnek, és ezért végül az SPD-re szavaz, miközben kijelenti nem reméli, a vörös-zöld koalíciónak sikerülne bármi is. A közvélemény-kutatást mégsem mint a megtestesült ellentmondás tömeget tartják számon, amitől nyilvánvalóan bármi kitelik. Egyszerűen egymástól izolálják a válaszokat és létrejön az ennek megfelelő káosz tömeg: határozott véleménnyel és teljességgel rekonstruálhatatlanul.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilapban Gernot Facius A pápa fogadta az egyházbíráló Küngöt címmel számol be egy kisebb egyháztörténeti szenzációról. XVI. Benedek pápa fogadta az elődje, II. János Pál által 1979-ben fegyelmi eljárás alá vont tübingeni teológust Hans Küngöt. A vatikáni sajtóhivatal tájékoztatója szerint a találkozóra már az elmúlt szombaton került sor. A vatikáni források szerint mindkét fél egyet értett abban, „hogy nem lenne értelme ebben a körben az egyházi tanítás kapcsán folytatni mindazt a vitát, mely a tanító hivatal és Küng között fennáll.” Így a beszélgetés két kérdésre koncentrált, egyrészt a Küng által kidolgozott úgy nevezett „világerkölcsre”, valamint a természettudományok és a keresztényhit kapcsolatára.
Súlyos baleset történt Bicskénél, óriási a dugó