Közvélemény-kutatás =véleménydiktatúra?

Mivel a CDU és CSU alkotja a legerősebb Bundestag frakciót, így e pártok állítják a kancellárt, akit Angela Merkelnek hívnak – nyilatkozta a Bild Zeitungnak Edmund Stoiber. Peter Sloterdijk ismert filozófus a közvélemény-kutatásokat korlátozó törvényt követel, mert szerinte ez a műfaj legitimációt nélkülöző véleménydiktatúra – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

2005. 09. 27. 7:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

A legnagyobb német nyelvű bulvárlapban Michael Backhaus Természetesen Angela Merkel kancellár lesz címmel közöl interjút Edmund Stoiber CDU elnökkel. Stoiber szerint a leendő kormány első lépésének egy valóban jó 2006-os költségvetés elkészítése kell, hogy legyen. Ezért a következő napok elsődleges kérdése, hogy miként válik ismét betarthatóvá a euró-stabilitási paktum. Ellenkező esetben kétszámjegyű milliárdos büntetéseket kell Németországnak Brüsszelbe befizetnie.

A leendő kormánynak el kell érnie, hogy középtávon felszámolja az államadósság növekedését. A bevételeknek és kiadásoknak ismét jobban kell egymáshoz illeszkedniük. Elkerülhetetlen a gyorsabb döntések érdekében a szövetségi struktúrák átszabása a kompetenciák világos megosztása Berlin és a tartományok között.
A leendő kormánynak ismét komolyan kell vennie az idősek, nyugdíjasok aggodalmait, és stabilizálnia kell a mindinkább egyensúlyukat vesztő szociális rendszereket.

Stoiber szerint a kancellár személye kapcsán az SPD-vel nincs mit tisztázniuk, az egyértelmű. A CDU és CSU alkotja a legerősebb Bundestag frakciót. Tehát e pártok állítják a kancellárt, akit Angela Merkelnek hívnak. Aki ezt elutasítja, az elutasítja a demokraták között megszokott játékszabályokat is.

Saját politikai jövője kapcsán Stoiber – a tőle már megszokott módon – igen óvatosan fogalmazott. Szerinte először a CDU-nak és z SPD-nek meg kell állapodnia egy jó kormányprogramról. S ebben az esetben el tudja képzelni, hogy a berlini kabinetben kormányzati felelősséget vállaljon.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Jürgen Kaube A többség, mint vélemény című írásában foglalkozik a közvélemény-kutatás nevű műfaj abszurditásaival. Az ismert filozófus Peter Sloterdijk most egy a közvélemény-kutatásokat korlátozó törvényt követel. Véleménye szerint az elmúlt hetek történései alapján a közvélemény-kutatások műfaja közel áll ahhoz, hogy „parlamenten kívüli hatalmi tényezővé” váljon. Sloterdijk odáig ment, hogy esetükben egy „legitimációt nélkülöző véleménydiktatúráról” beszéljen.

A közvélemény-kutatások saját jogú tényleírássá változtak. Állandóan méri valamely barométer a társadalmi klímát, s valaki hol a befektetők, hol a nézők, hol a választók megbízásából vizsgálja a társadalom pulzusát.

S végül a megkutatott vélemény teljességgel felszabadul a logika, a következetesség minimális elvárásai alól is: a választó, aki például a legfontosabbnak a gazdasági kérdéseket tartja és aki e területen a CDU-ban jobban bízik, mint az SPD-ben, azonban Schrödernek jobban hisz, mint Merkelnek, és ezért végül az SPD-re szavaz, miközben kijelenti nem reméli, a vörös-zöld koalíciónak sikerülne bármi is. A közvélemény-kutatást mégsem mint a megtestesült ellentmondás tömeget tartják számon, amitől nyilvánvalóan bármi kitelik. Egyszerűen egymástól izolálják a válaszokat és létrejön az ennek megfelelő káosz tömeg: határozott véleménnyel és teljességgel rekonstruálhatatlanul.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Gernot Facius A pápa fogadta az egyházbíráló Küngöt címmel számol be egy kisebb egyháztörténeti szenzációról. XVI. Benedek pápa fogadta az elődje, II. János Pál által 1979-ben fegyelmi eljárás alá vont tübingeni teológust Hans Küngöt. A vatikáni sajtóhivatal tájékoztatója szerint a találkozóra már az elmúlt szombaton került sor. A vatikáni források szerint mindkét fél egyet értett abban, „hogy nem lenne értelme ebben a körben az egyházi tanítás kapcsán folytatni mindazt a vitát, mely a tanító hivatal és Küng között fennáll.” Így a beszélgetés két kérdésre koncentrált, egyrészt a Küng által kidolgozott úgy nevezett „világerkölcsre”, valamint a természettudományok és a keresztényhit kapcsolatára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.