Ki lesz a „dollárpapa”?

Bush nemrég úgy nyilatkozott, hogy politikailag független személyt kíván megbízni az Egyesült Államok jegybankjaként működő Federal Reserve (Fed) elnöki posztjának betöltésével. A leggyakrabban emlegetett öt esélyes közül egy nem kötődik valamilyen szállal a republikánusokhoz.

MNO
2005. 10. 17. 9:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George W. Bush elnök kulcsfontosságú döntés előtt áll az elkövetkező hetekben: meg kell neveznie a januárban leköszönő Alan Greenspan utódját az Egyesült Államok jegybankjaként működő Federal Reserve (Fed) elnöki posztján.

Bush nemrég úgy nyilatkozott, politikailag független személyt kíván megbízni a feladattal. A leggyakrabban emlegetett öt esélyes közül egy nem kötődik valamilyen szállal a republikánusokhoz. Márpedig ha Greenspan utódjának kiválasztása politikai lojalitás alapján történik, az már hivatalba lépése előtt alááshatja a vele szembeni bizalmat.

Négy kicsi néger plusz egy jelölt?

Az öt legtöbbet emlegetett jelölt közül hárman számítanak igazi favoritnak: Ben Bernanke, Martin Feldstein és Glenn Hubbard. Lawrence Lindseyre és – a politikailag egyedül függetlennek tekintett – Donald Kohnra inkább titkos esélyesként tekintenek.

A június óta a Fehér Ház gazdasági tanácsadó testületét vezető Ben Bernanke több megfigyelő véleménye szerint a legesélyesebb befutó. A The Wall Street Journal közgazdászok körében elvégzett közvélemény-kutatása is őt hozta ki első helyezettnek. Bernanke már volt tagja a Fed kormányzótanácsának (Board of Governors), és – Greenspannel ellentétben – az előre megszabott inflációs cél kitűzésének híve. Fehér házi megbízatását sokan előzetes hűségpróbának tekintik – írja a Neue Zürcher Zeitung.

Titkos befutók közt az elnök kampánytanácsadója

Martin Feldstein, a Harvard közgazdászprofesszora többek között 1982 és 1984 között Bernanke-hez hasonló posztot töltött be Reagan elnök mellett. A 2000-es választási kampányban a jelenlegi elnököt látta el gazdasági tanácsokkal, majd Bush első megválasztása után részt vett az adócsökkentési csomag kidolgozásában. Gyengítheti esélyeit, hogy 1987 óta tagja a kétes ügyletekbe keveredett AIG biztosítótársaság igazgatótanácsának.

Glenn Hubbard, a New York-i Columbia Egyetem dékánja – egyben Feldstein egykori tanítványa – szintén működött már Bush elnök mellett a gazdasági tanácsadó testület vezetőjeként. Ebben a tisztében ő is nagy szerepet játszott az adócsökkentési intézkedések kialakításában, és az osztalékadó mérséklésének ügyét különösen szívén viselte. Ezek fényében gyakran szemére hányják túlzott politikai elkötelezettségét, ez azonban nem feltétlenül hátrány az elnök vagy akár a republikánus többségű szenátus szemében.

Lawrence Lindsey a „titkos befutók” egyike. Lindsey szintén volt Bush kampánytanácsadója, majd az adminisztráció gazdaságpolitikai koordinációs testületének vezetőjeként működött – nem sok sikerrel. Jelenleg saját tanácsadó cégét vezeti.

Donald Kohn 2002 óta a Fed kormányzótanácsának tagja, és közel harminc éve vesz részt a monetáris politika alakításában. Az intézmény az ő jelölését támogatná, de jelentős politikai pártfogói nincsenek. Éppen semlegessége és szaktudása miatt tartja őt a legalkalmasabbnak a tekintélyes brit The Economist.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.