Az elmúlt hónapokban a lakáseladások és -vásárlások száma érezhető mértékben csökkent. A szűkülő piac mind a fiatalok, mind a családosok lehetőségeit behatárolja. Mivel a piac „áll”, ezért nehezebb a régi lakást eladva nagyobb otthonba költözni. Ez különösen a gyermeket vállalók számára nagy probléma. A tendencia mindenképpen hátrányos, változtatásra, állami beavatkozásra van szükség – írja az IKSZ szerdai közleménye.
Az IKSZ közleménye megjegyzi: az alkotmány szerint Magyarország szociális piacgazdaság. Ebből kifolyólag az állam feladata anticiklikus gazdaságpolitika folytatása, azaz a lelassult lakáspiacot indirekt eszközökkel, átmeneti kedvezményekkel fel kell pezsdítenie.
Az ifjú kereszténydemokraták szerint az ingatlanszerzési illeték mértékének felére csökkentésével növekedne a vásárlói hajlandóság az ingatlanpiacon, ami a fiatalok és családosok helyzetében érezhető javulást eredményezne. A lakásvásárlók pénzükért nagyobb ingatlant vehetnének. Mivel várhatóan a piacon kedvező folyamatok indulnak be az illetékcsökkentés után, ezért a kedvezményt elegendő csak korlátozott ideig fenntartani.
Az IKSZ álláspontja szerint az otthon a fiatalok számára nem kiváltság, hanem a családteremtés alapja. Minden eszközzel segíteni kell tehát, hogy a jövőjükért tenni kész fiatalok helyzetét ne nehezítsék a törvényi szabályozások.
A célsáv tetején lehet az infláció
