Az idei nyár slágere az évek óta töretlen népszerűségnek örvendő Horvátország volt, a repülős desztinációk körében Törökország pedig az év felfedezettje – írja összeállításában a FigyelőNet, mely szerint kimagasló növekedési ütemet produkálva közel 20 ezerre duzzadt az iszlám országot választó magyarok száma a 2005-ös esztendőben. A török célállomások előretörése azonban nem veszélyezteti Tunézia vezető helyét a repülős úti célok versenyében, az észak-afrikai ország cseppet sem veszített népszerűségéből az elmúlt esztendőben: szakemberek becslése szerint közel 55-60 ezer magyar idén is képtelen volt ellenállni csábításának.
A támadás, illetve katasztrófa sújtotta térségek regenerálódása felgyorsult, az utazók többségének az az álláspontja, hogy bárhol, bármikor megtörténhet bármelyik a fenti kettő közül. Ezt támasztja alá, hogy a londoni robbantássorozat ellenére is az angol főváros vezeti a városnéző túrák mezőnyét, és az idei egyik favorit, Törökország sem tartozik a legbiztonságosabb államok közé. Sokak látogattak el Portugáliába, valamint Szicíliába is, szakértők szerint az Egyesült Államok is kezd ismét magára találni. A terrortámadások után bevezetett szigorítások óta az elmúlt évben könnyítettek először valamelyest az amerikai hatóságok a vízumszerzés procedúráján, a rugalmasabb ügyintézésnek köszönhetően pedig több lehetőség adódott a tengeren túlra vágyók számára, akik éltek is ezzel
Felemás tapasztalatokról számoltak be a szakemberek a távolabbi célállomásokkal kapcsolatban A tavaly karáncsonyi cunami elsodorta a délkelet-ázsiai turizmus 2005 első félévére vonatkozó teveit, reményeit, míg Kubának sikerült kihasználnia a helyzetet és növelte turistái számát. Brazília 2005-ben hozzávetőleg háromezer magyar turistát fogadott. A kínálatot inkább csak színesítette, mint bővítette néhány újabb, egzotikus sziget megjelenése a célállomások között, ilyenek például például Antiqua és Barbuda, vagy Guadeloupe. Ezek esetében az utazási irodák képviselői szerint a kereslet még midig jócskán lemaradva kullog a kínálat mögött.
Szakértők szerint a belföldi turizmus ugyanakkor nem csupán akadály nélkül bővülhetett, de sikerült nem is kevés embert elcsábítania azok közül, akik korábban csak távoli helyekben gondolkodtak. Átalakultak az igények és az utazásra szánt idő is, ma már nem a balatoni strandolás a legnépszerűbb hazai pihenési mód. A belföldi utaztatás húzóágazata egyértelműen a gyógyfürdő-, wellness- és kastélyturizmus, továbbá egyre népszerűbbek a hosszú hétvégére időzített utazások. A fentieket igazolják a számok is, hiszen a 2005-ös év első kilenc hónapjában a Wellness-szállodákban az előző év azonos időszakához képest a belföldi turisták száma 205 százalékkal nőtt, míg a szállodák általában is 13 százalékkal túlszárnyalták 2004-es teljesítményüket, szemben például a kempingszállásokkal, melyek 16 százalékos visszaesést voltak kénytelenek elszenvedni.
(fn.hu)
Ősi piramisok Lengyelországban: A neolitikus sírhalmok rejtélye
