A határátkelő ünnepélyes megnyitóján a két ország nemzeti himnusza után ukrán részről a kárpátaljai származású Viktor Baloga, a rendkívüli ügyek minisztere szólt, aki beszédében a határnyitás történelmi jelentőségét hangsúlyozta, majd Csáky Pál, a szlovák miniszterelnök-helyettes intézett beszédet a résztvevőkhöz. Csáky annak a véleményének adott hangot, miszerint a határátkelő felhúzó erő lesz mind gazdasági, mind emberi szempontból, amely teljes mértékben a polgárok ügyét fogja szolgálni. Az eseményen részt vett Németh Zsolt, a magyar parlament külügyi bizottságának elnöke is, aki beszédében kiemelte: A szelmenciek számára a mostani határnyitással, Európa utolsó vasfüggönyének eltűnésével ért véget a második világháború. Véleménye szerint mind az ukrán, mind a szlovák fél fontos gesztust tett a magyaroknak azzal, hogy lehetővé tette a határátkelő létesítését a „szlovák–ukrán határ legmagyarabb részén”. Mindez pozitívan hathat a magyar–szlovák és a magyar–ukrán együttműködésre – tette hozzá a távirati iroda tájékoztatása szerint.
Az ünnepélyes megnyitó után a környék lakóinak örömteli találkozójára került sor, jóllehet az ukrán polgárok közül kevesen jutottak át a túloldalra, mert alig volt néhányuknak vízumuk – számol be a Magyar Rádió.
Az 1944-ben egykori Szelmenc településen keresztül húzták meg a határt, így Kisszelmenc Ukrajnához, míg Nagyszelmenc Csehszlovákiához került. A falu két része között felhúzott szögesdrót portákat és udvarokat vágott át és zárt el egymástól egyik napról a másikra. A település két részét egészen 2005 augusztusáig szögesdrót választotta el. Ennek eltávolítását csak azok után kezdték el az ukrán hatóságok, hogy a két kormány határátkelő létesítéséről állapodott meg.
(hirtv.hu/radio.hu)
Többé nem tűri a migráció nyomását Athén
