Nehéz évet zártak a borászok

Nehéz év volt az első teljes uniós esztendő a magyar szőlőtermelők és borászok számára, melynek okát többek között az uniós alkalmazkodási nehézségek, a kedvezőtlen piaci kilátások és a kedvezőtlen időjárás okozták - véli Horváth Csaba. A Hegyközségiek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkárhelyettese szerint tevékenységük működtetéséhez előreláthatóan nem lesz elegendő forrás jövőre.

MNO
2005. 12. 27. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén az előre jelzettnél mintegy 500 ezer hektoliterrel kevesebb bor került a szüretet követően a pincékbe. Így az idei új bor mennyisége 2,8-3,0 millió hektoliter között lesz. Ez a mennyiség mintegy 1,7-2,0 millió hektoliterrel kevesebb, mint 2004-ben, ami a kisebb szőlőtermés, a kedvezőtlen időjárás következménye – mondta mondta Horváth Csaba, a Hegyközségiek Nemzeti Tanácsának főtitkárhelyettese. Mindezek mellett 2005-ben az agrárirányítás sem állt a helyzet magaslatán, az intézményrendszer nem mindig tudta teljesíteni a vele szemben támasztott elvárásokat. A főtitkárhelyettes elsősorban a támogatásokhoz való nehézkes hozzájutást említette példaként.

Az idén a piaci kilátások sem voltak kedvezőek a borászok számára, mivel még júniusban is 3,1 millió hektoliter bor volt a pincékben. Ezért is kérte a kormány az EU-tól, hogy 500 ezer hektoliter magyar bort krízislepárlás formájában lehessen kivonni a piacról. Végül is azonban csak a szóban forgó mennyiség töredékére, mintegy 70 ezer hektoliterre mutatkozott tényleges igény. A kedvezőtlen hatások erősítették a támogatott ültetvény-kivágás iránti igényt: jelenleg mintegy 5 ezer hektár szőlőültetvényt kívánnak gazdáik ily módon megsemmisíteni. Nem került az Országgyűlés elé sem a bortörvény, sem a hegyközségi törvény módosítása, melyekre pedig szükség lett volna egyrészt a hegyközségi szervezet működésének korszerűsítése, másrészt a borral kapcsolatos törvényi szabályozások pontosítása miatt – véli a szakember. Horváth Csaba szerint az úgynevezett számla nélküli forgalmazás ellen is hathatósabban kellene fellépni az eddiginél, mert az igen nagy anyagi kárt okoz a becsületes termelőknek, szerinte ennek csak szigorúbb ellenőrzéssel lehet elejét venni.

A főtitkárhelyettes sérelmezte, hogy a HNT tevékenységének működtetéséhez jövőre előreláthatóan nem lesz elegendő forrás, a jövő évi költségvetésben szereplő 150 millió forint ugyanis csak mintegy féléves munkához elegendő. Egyedüli pozitívumként a szakember az idei évben, hogy a bor jövedéki adója 0-kulcsos lett és az így felszabaduló összeget – literenként 8 forintot – a bormarketingre, illetve az ellenőrzések hatékonyságának javítására lehet majd fordítani.

(Gazdasági Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.