Az idén az előre jelzettnél mintegy 500 ezer hektoliterrel kevesebb bor került a szüretet követően a pincékbe. Így az idei új bor mennyisége 2,8-3,0 millió hektoliter között lesz. Ez a mennyiség mintegy 1,7-2,0 millió hektoliterrel kevesebb, mint 2004-ben, ami a kisebb szőlőtermés, a kedvezőtlen időjárás következménye – mondta mondta Horváth Csaba, a Hegyközségiek Nemzeti Tanácsának főtitkárhelyettese. Mindezek mellett 2005-ben az agrárirányítás sem állt a helyzet magaslatán, az intézményrendszer nem mindig tudta teljesíteni a vele szemben támasztott elvárásokat. A főtitkárhelyettes elsősorban a támogatásokhoz való nehézkes hozzájutást említette példaként.
Az idén a piaci kilátások sem voltak kedvezőek a borászok számára, mivel még júniusban is 3,1 millió hektoliter bor volt a pincékben. Ezért is kérte a kormány az EU-tól, hogy 500 ezer hektoliter magyar bort krízislepárlás formájában lehessen kivonni a piacról. Végül is azonban csak a szóban forgó mennyiség töredékére, mintegy 70 ezer hektoliterre mutatkozott tényleges igény. A kedvezőtlen hatások erősítették a támogatott ültetvény-kivágás iránti igényt: jelenleg mintegy 5 ezer hektár szőlőültetvényt kívánnak gazdáik ily módon megsemmisíteni. Nem került az Országgyűlés elé sem a bortörvény, sem a hegyközségi törvény módosítása, melyekre pedig szükség lett volna egyrészt a hegyközségi szervezet működésének korszerűsítése, másrészt a borral kapcsolatos törvényi szabályozások pontosítása miatt – véli a szakember. Horváth Csaba szerint az úgynevezett számla nélküli forgalmazás ellen is hathatósabban kellene fellépni az eddiginél, mert az igen nagy anyagi kárt okoz a becsületes termelőknek, szerinte ennek csak szigorúbb ellenőrzéssel lehet elejét venni.
A főtitkárhelyettes sérelmezte, hogy a HNT tevékenységének működtetéséhez jövőre előreláthatóan nem lesz elegendő forrás, a jövő évi költségvetésben szereplő 150 millió forint ugyanis csak mintegy féléves munkához elegendő. Egyedüli pozitívumként a szakember az idei évben, hogy a bor jövedéki adója 0-kulcsos lett és az így felszabaduló összeget – literenként 8 forintot – a bormarketingre, illetve az ellenőrzések hatékonyságának javítására lehet majd fordítani.
(Gazdasági Rádió)

Indul az M1 autópálya bővítése – mutatjuk, hol és mikor változik a forgalom