Orbán Viktor szerint nemcsak az egészségügy, hanem a tudományos és innovációs tevékenység támogatásának növelésére is fordítani kellene a Budapest Airport privatizációjából befolyt 464,5 milliárd forintból. A Fidesz elnöke azt követően beszélt erről, hogy a Magyar Tudományos Akadémián megbeszélést folytatott a tudomány helyzetéről Vizi E. Szilveszterrel, a Magyar Tudományos Akadémia elnökével.
Orbán Viktor úgy véli: a pénz felhasználásáról széles körű társadalmi vitát kell folytatni, és nem szabad engedni, hogy a kormány hatalmi szóval döntsön. Mint mondta: a Fidesz elkötelezett amellett, hogy a parlament költségvetési bizottsága tartson nyilvános konzultációt, ahol a történelmi fejlesztésekre is alkalmas összeg felhasználásáról mindenki elmondhatja véleményét. Hozzátette: ennek érdekében meg fogja keresni a bizottság elnökét, Varga Mihályt (Fidesz). Reményét fejezte ki továbbá, hogy ezen az ülésen az egészségügy képviselői is ott lesznek, s arra kérte az MTA elnökét, hogy a tudós testület is jutassa el esetleges elképzeléseit.
Orbán Viktor kitért az MTA helyzetére is. Mint fogalmazott: európai összehasonlításban a magyar Akadémia csehül áll, az európai nemzetek jóval többet fordítanak nemzeti össztermékük arányában kutatás-fejlesztésre, akadémiai tevékenységre, mint a magyarok – tette hozzá. A Fidesz elnöke szerint „áldatlan, méltatlan és buta„ helyzet, hogy Magyarországon több száz akadémikusnak levélben kell tiltakoznia amiatt, hogy a kormányzat megkurtítja a kutatás-fejlesztésre, innovációra fordítható összegeket.
Vizi E. Szilveszter arról beszélt, hogy az alapkutatásokra kapott 700 millió forint plusztámogatás igazából 400 millió. Az MTA elnöke közölte: a fennmaradó részt az intézményi források belső átcsoportosításával teremtik elő. Hangsúlyozta továbbá, hogy a nemzeti jövedelemből egyre kevesebb jut kutatás-fejlesztésre; míg 2002-ben ez a ráfordítás még egy százalék fölött volt, 2004-en már csak 0,89 százalékot tett ki.
Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára az Info Rádiónak úgy nyilatkozott: a BA eladásából származó bevételt teljes egészében az államadósság törlesztésére szeretnék fordítani. Sajtótájékoztatóján viszont úgy fogalmazott: 404,8 milliárd forintot az államadósság csökkentésére fordít a tárca, a fennmaradó közel 60 milliárd pedig az ÁPV Rt.-hez kerül.
Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a közszolgálati rádióban úgy nyilatkozott: a privatizációs bevételt nem szabad a folyó költségvetési kiadásokra költeni, mert ez a kiadások megismétlődéséhez vezethet. Podolák György (MSZP) az ÁSZ-elnök e kijelentésére utalva közleményében törvényellenesnek nevezi a „Fidesz ötletelését”, ami „ráadásul növelné a költségvetés hiányát, vagyis ártana az államháztartásnak”. Az SZDSZ közleményében szintén amellett teszi le voksát, hogy a privatizációs bevételt az államadósság csökkentésére fordítsák.
(Info Rádió, MNO)

Fürdőkádba esett mobil miatt halt meg egy nyíregyházi kislány