Tengeri kígyóvá dagad az al-Maszri-ügy Berlinben

Egy német lap szerint már az előző, vörös-zöld koalíció kormányának külügyminisztere, Joschka Fischer (zöldek) már 2004. júniusában tudott az al-Maszri ügyről. A libanoni születésű német állampolgárt 2003-ban ejtették foglyul, mint kiderült tévedésből, az amerikai titkosszolgálat emberei.

2005. 12. 10. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berliner Zeitung (berlinonline.de/berliner-zeitung)

A baloldali napilap pénteki számának név nélkül nyilatkozó titkosszolgálati munkatársa szerint a CIA az eddigi feltételezésekkel szemben nem egy terroristával való névazonosság miatt rabolta el Haled al-Maszrit 2003 legvégén, hanem a német hírszerzéstől kapott információk alapján. (Az állítása szerint a szerb-macedón határon elfogott férfit Afganisztánba hurcolták, fél évig fogva tartották, majd elengedték – a szerk.) A nyilatkozó feltűnőnek nevezte, hogy al-Maszri afganisztáni kihallgatása során olyan részletekről is kérdezték, amit az amerikaiak Berlinből kaptak – nyilatkozta a német hírszerzési munkatárs. „Elképzelhető, hogy azokkal az információkkal melyeket megosztottunk a CIA-val, mi hívtuk fel az amerikaiak figyelmét al-Maszrira” – tette hozzá.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

A német külügyminiszter felháborodottan utasította vissza a Berliner Zeitung információit. Szerinte az a névtelenül megfogalmazott feltételezés, miszerint német hivatalos szervek részt vettek volna al-Maszri elrablásában, megdöbbentő és felelőtlen. A német szerveket is kötik a jogszabályok és törvények – jelentette ki a legnagyobb európai bulvárlap szombati számában. Frank-Walter Steinmeier azt állítja: még a kancellári hivatal vezetőjeként, 2004 júniusában, néhány nappal azután szerzett tudomást az al-Maszri ügyről – a libanoni születésű német állampolgár ügyvédjének leveléből – miután a férfit elengedték afganisztáni fogságából. Az információkat továbbítottuk az illetékes szervekhez, rövid idő múlva az államügyészség megkezdte a nyomozást. Ez a jogállamban megszokott eljárás – tette hozzá.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap honlapja a vasárnapi szám előzeteseként „Fischer már 2004-ben tudott az al-Maszri ügyről” címmel közöl részleteket a mind nagyobbá dagadó botrányról. A cikkből kiderül: az előző, vörös-zöld koalíció kormányának külügyminisztere, Joschka Fischer (zöldek) már 2004. júniusában tudott az al-Maszri ügyről. „Az akkor külügyminiszter al-Maszri ügyvédjének leveléből 2004 júniusában értesült az esetről” – válaszolta pénteken újságírói kérdésre a külügyminisztérium egyik szóvivője. Fischer a levél megérkezése után „megbizonyosodott arról, hogy a levélből származó információkat továbbították az illetékes hivatalokhoz.” A minisztérium szóvivője szerint számos kormányzati intézményt „beleértve a kancellári hivatalt is” tájékoztatták. (A nyilvánosság előtt Fischer erről mindeddig hallgatott. Az ellenzéki FDP elnöke, Guido Westerwelle korábban többször is kizártnak tartotta, hogy a belügyminiszter, Otto Schily, illetve a kancellári hivatalt akkor vezető Frank-Walter Steinmeier mellett más személyek, így a külügyminiszter ne tudott volna az esetről – a szerk.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.