Egyre bonyolultabbá válik a személyijövedelemadó-bevallás kitöltése a különböző kedvezmények, eltérő jövedelemhatárok, a kedvezménycsökkentő tételek, illetve az egyéb korlátozó szabályok miatt.
Például nem vehet igénybe adókedvezményt a Sulinet-programban harmincezer forintért vásárolt számítástechnikai eszköz után az, akinek a jövedelme 3 millió 800 ezer forint volt, hiába nem éri el a négymilliós korlátot. Az ok az, hogy 3 millió 400 ezer és négymillió forint között fokozatosan szűnik meg a kedvezmény. Ebben a sávban a 3 millió 400 ezer forint fölötti jövedelemrész tíz százalékával kell csökkenteni a kedvezményt, így a 3 millió 800 ezer esetében végül semmi sem marad.
Külön szabályok érvényesek a részletre vásárolt, lízingelt vagy bérelt eszközök beszerzésére: csak a 2004. május 11-ig aláírt szerződések esetén lehet kedvezményt érvényesíteni, a később kötötteknél viszont már nem jár. Ebben az esetben a vételár, illetve a bérleti vagy lízingdíj összegével, ám legfeljebb hatvanezer forinttal csökkenthető az adó.
Nehezen követhetőek a szabályok a lakáscélú hitelek törlesztő részletei utáni kedvezmények kapcsán. A levonható adó összege a 3,4 millió forintos jövedelemkorlát feletti rész húsz százalékával csökken – azonban ha az adózó házastársa, élettársa tavaly hat hónapnál hosszabb ideig volt gyesen, 4,4 millió forintig teljes egészében, ötmillió forintig pedig csökkentett mértékben használhatja ki a kedvezményt.
Új lakóingatlanhoz felvett hiteleknél a tőkét, a kamatot és a járulékos költségeket magába foglaló, a hitelintézet által kiállított igazolásban szereplő törlesztőrészlet negyven százalékát lehet az adóból levonni, míg használt lakás esetében harminc százalék a kedvezmény mértéke, összege pedig 120 ezer forint, de csak tízmillió forintnál kisebb összegű hiteleknél jár.
A felsőoktatási tandíj, az élet- és nyugdíjbiztosítások, valamint a közhasznú szervezeteknek juttatott adományok utáni adókedvezményekre együttes korlátozás érvényes: a kedvezmények együttes összege nem lehet több százezer forintnál, de ezt is csak azok vonhatják le, akiknek a jövedelme nem haladta meg a hatmillió forintot.
A hibás bevallások kitöltőit tízezer forinttal büntetheti az APEH.
(Forrás: Népszabadság)

Teljes leállás jön az egészségügyben - itt vannak a legfontosabb tudnivalók!