Eurobarométer: Pesszimista, de jól tájékozott magyarok

Munkanélküliség, gazdasági helyzet, egészségügy, bűnözés – ezek szerepelnek az európai, ezen belül különösen a magyar polgárok rémálmaiban. A félévente elvégzett EU-s közvélemény-kutatás friss adatai szerint még mindig jelentős a különbség az EU törzstagjai, és az újonnan csatlakozott tízek gondolkodásmódja között.

MNO
2006. 01. 26. 7:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatásban feltett kérdésekre a magyarok sokkal nagyobb arányban adtak helyes választ, mint más uniós polgárok. Egyedül az Európai Parlament választására vonatkozó kérdésre adtak nagy arányban helytelen választ. Tovább csökkent viszont az EU-tagság hazai támogatottsága, mindössze a válaszadók 39 százaléka véli úgy, hogy a tagság jó dolog, ez 6 százalékpontos csökkenés a 2005. tavaszi méréshez képest. Magas a semleges választ adók vagy bizonytalanok aránya, ami az ismeretek hiányával magyarázható.

Inkább az Európai Unió, mint a politikai pártok

A magyar lakosság ennek ellenére az uniós átlagot meghaladóan bízik az unió intézményeiben. az intézményekbe vetett bizalom terén 57 százalékkal listavezetők vagyunk az Európai Unió pozitív megítélését tekintve, míg a politikai pártokban csak a megkérdezett magyarok 14 százalékának van bizalma.

A magyarok 20 százaléka vallotta 2005 őszén, hogy gyakran tekint magára európaiként is (EU 25 átlag: 17 százalék), és ezzel az aránnyal az uniós lista előkelő 4. helyén állunk, annak ellenére, hogy honfitársaink közel háromnegyede (71 százalék) nem beszél egy idegen nyelvet sem.

Horvátország csatlakozását szeretnénk

A csatlakozás pozitív hatásaiként az ország biztonságának javítását, a szolgáltatási szektorra gyakorolt kedvező hatást említették. Magas az euró támogatottsága is (64 százalék). A bővítést támogatók aránya 49 százalékos, az uniós állampolgárokhoz hasonlóan Svájcot, Norvégiát és Izlandot látnánk a legszívesebben, feltűnően magas Horvátország támogatása. Az uniós átlagnál (31 százalék) többen támogatják a magyarok közül (41 százalék) Törökország csatlakozását: attól a meggyőződéstől vezettetve, hogy földrajzi és történelmi szempontból az eurázsiai ország Európához tartozik – viszont nálunk alacsonyabb azok aránya, akik szerint az ország EU-tagsága térségünk biztonságát is erősítené.

Nem vagyunk elégedettek sorsunkkal

Magyarországon a lakosság a korábbinál elégedettebb élethelyzetével, bár az 56 százalékos arány, messze elmarad az uniós 80 százalékos elégedettségtől – derül ki az Eurobarométer számaiból. A magyarok a munkanélküliséget tartják a legfontosabb problémának. A második legfontosabb probléma a válaszadók szerint az adott ország általános gazdasági helyzete (EU-átlag: 39 százalék, Magyarország: 34 százalék). A magyarok szemében a problémás területek közé tartozik még az egészségügy (30 százalék jelölte meg), az infláció (20 százalék) és a bűnözés is (19 százalék).

Az Eurobarometer-kutatás 2005. október 10. és november 5. között zajlott. A felmérés során 29.430 főt kérdeztek meg személyes interjú keretében az EU 25 tagállamában, a csatlakozásra váró országokban (Bulgária és Románia), valamint a második körben csatlakozó államokban (Horvátország és Törökország), illetve a török ciprióták által felügyelt észak-ciprusi területen. Magyarországon 1000 fős reprezentatív mintán, 100 mintavételi ponton végeztek adatfelvételt.
(napi.hu, tozsdeforum.hu)


ELÉGEDETTSÉG AZ ÉLETKÖRÜLMÉNNYEL
(az öt évvel korábbihoz képest, százalék)




























Magyarország

EU-25

Javult

28

37

Nem változott

28

33

Rosszabb lett

42

29

Nem tudja/nem válaszolt

2

1

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.