Az előző kabinet mintegy 100 milliárd forintot vett el az idősektől, amikor átalakította az eredeti szabályokat, és nem fizetett ki fejenként 19 ezer forint emelést – mondta el Batiz András azzal kapcsolatban, hogy a kormány mai ülésén jelentést hallgatott meg a nyugdíjasok életkörülményeinek helyzetéről.
Hozzátette: a Gyurcsány-kormány döntött egy újabb, nagyjából egyhavi nyugdíjnak megfelelő többletemelésről, amelyből azok kapnak majd többet, akiknek méltánytalanul rossz a helyzetük.
Göncz Kinga esélyegyenlőségi és szociális miniszter fölsorolta, hogy mit tett a kabinet a ciklus alatt a nyugdíjasokért. Szólt a 2002-es 19 ezer forintról, a bevezetett 13. havi és a megemelt özvegyi nyugdíjakról, a távfűtéses lakásban élők támogatásáról és a 75 év fölötti egyedülállók emelt járulékáról.
„Egészében az egyik fontos cél az volt, hogy az a veszteség, amely érte a nyugdíjasokat a rendszerváltás utáni időben – ennek egy részét kompenzálni tudjuk. Részben a 13. havi nyugdíjjal, részben a visszaadott 19 ezer forinttal el lehetett érni egy 28 százalékos reálérték növekedést” – mondta a miniszter, majd hozzátette: Ez a 28 százalékos reálérték növekedés azt is jelenti, hogy ez a rendszerváltás időszakához képest 11 százalékkal jelent több vásárlóértéket és elkezdtük az igazságtalanságok kiküszöbölését már néhány lépésben és ezt folytatjuk 2010-ig
Harrach:A Gyurcsány-kormány nem tiszteli a tényeket és az időseket sem
Az idősebb korosztály, a nyugdíjasok helyzetére is egy új, munka-alapú gazdaság bevezetése a megoldás, csakúgy, mint az aktív, dolgozni tudó és akaró fiatalabb korosztályoknak – reagált Harrach Péter, a Fidesz-frakció szociális kabinetjének vezetője a kormányszóvivőin elhangzogttakra.
Harrach szerint Gyurcsány Ferenc és kormánya nem tiszteli a tényeket és az időseket sem, visszaélnek az idősek helyzetével, újra megpróbálják becsapni őket, és alaptalan félelmeket keltenek bennük.
Harrach közleményében kifejtette: a társadalmi-gazdasági bajok fő oka a munkanélküliség: ma 400 ezer magyar ember dolgozni szeretne, de nincs rá lehetősége. „Ezen változtatni kell, ezért július 1-jétől 19 százalékra csökkentjük a TB-járulékot” – jelentette ki. Ennek következtében – állította – megerősödnek a kis- és középvállalkozások, és egy év alatt legalább 150 ezer új munkahely jöhet létre. A Fidesz szerint ez megteremti az anyagi feltételeket a 14. havi nyugdíj bevezetéséhez. Ezt a megoldást az Orbán-kormány már sikeresen alkalmazta, akkor a TB-járulék csökkentése nyomán 230 ezer új munkahely létesült, és így lehetőség nyílt a 13. havi nyugdíj bevezetésére.
A Medgyessy-Gyurcsány kormány nem védte meg a nyugdíjasokat az indokolatlan áremelésektől, sőt elhibázott intézkedéseivel, megszegett ígéreteivel nagyon megnehezítette életüket – áll a közleményben. Az elmúlt 4 évben több mint 30 százalékkal drágultak a gyógyszerek. Jelentősen nőtt az élelmiszerek, az energia ára és a lakásfenntartás költségei is. Az árak nőnek, de a magyar átlagnyugdíj Európa legalacsonyabbjai között van.
„Változtatni kell azon, hogy ma az idős emberek a legkiszolgáltatottabbak. A nyugdíjasok munkával töltött évtizedek után kiszámítható életet, biztonságos öregkort szeretnének, és az új kormánytól joggal várnak el ehhez lényegesen több segítséget!” – írja a közleményben Harrach Péter.
(radio.hu)

Hét meghökkentő törvény a világból – a legtöbben elbuknak ezen a kvízen