Rendszeres támogatást kérnek a világörökség részei

Nem kapnak rendszeres állami támogatást a világöröksége címmel rendelkező települések, amelyek közül többen is nehéz helyzetbe kerültek emiatt. Hollókő polgármestere attól tart, hogy elvész a falu vonzereje, míg a Fertő tó menti önkormányzatok legszívesebben lemondanának a titulusról.

MNO
2006. 01. 25. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország kilenc világörökségi címmel büszkélkedhet: Hollókő, a budai Várnegyed és környéke 1987-től, az aggteleki karszt 1995-től, a Pannonhalmi Főapátság 1996-tól, Hortobágy 1999-től, a pécsi ókeresztény sírkamrák 2000-től, a Fertő tó kultúrtája 2001-től, a Tokaj-hegyvidék és a budapesti Andrássy út 2002-től tartozik ebben a megtisztelő kategóriába.

A világörökségi címmel rendelkezők az uniós, illetve hazai pályázati források elnyerésénél eshetnek kedvezőbb elbírálás alá: Tokaj-Hegyalja 2,5 milliárdos fejlesztési támogatást, míg Pécs 1,5 milliárdot kapott ily módon. A titulus azonban közvetlen előnyökkel nem jár, többek között rendszeres kormányzati támogatást sem kapnak a birtokosok.

Az elkülönített forrás hiánya Hollókőt is sújtja. Szabó Csaba polgármester kiemelte: Hollókő önmaga nem tudja ellátni a világörökségi címmel járó feladatokat, mivel a település éves költségvetése a fejlesztési pénzek nélkül nem éri el az ötvenmillió forintot, és ebből a pénzből a település intézményeit kell működtetni. A polgármester szerint hamarosan elveszhet a település vonzereje, mivel kihalhatnak a mai ófaluban élők, és a jellgzetes stílusú házakat idegenek veszik meg, az önkormányzatnak pedig nincs pénze, hogy ő várásolja meg az épületeket, és azokba fiatalokat költöztessen. Szabó Csaba kiemelte: a pályázatokhoz önrészt is kell biztosítani, márpedig ez is problémát okoz Hollókőnek.

A Fertő tó tavat az osztrákok akarták felvetetni a világörökségi listára, ám az UNESCO ragaszkodott a magyarok részvételéhez is. Budapest végül belement a közös jelölésbe, ám a titulussal járó áldozatot a helyi önkormányzatoknak kell vállalniuk. Az egyik legnagyobb probléma, hogy a világörökségi területre két évvel ezelőtt készített kezelési terv szerint az önkormányzatok nem növelhetik a települések belterületét, ám ez megakadályozhatja a fejlődést. Több önkormányzatnál is azon töprengenek, hogy lemondanak a világörökségi címről. Az osztrákok sikeresen tudják fejleszteni a saját részüket, így viszont a különbségek lesznek szemmel láthatóak.

Ivanics Ferenc, a Fertőtáj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület elnöke leszögezte: az állam nem vesz részt a világörökség mindennapi munkájában, és a megnőtt feladatokhoz nem biztosít pluszforrást.

Budapesten az egyeztetés nehézkes. Varga Kálmántól, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke ismertette: 2004 óta a pesti belváros területi védelem alatt áll. A hivatal szakhatóságként jár el az itteni építési ügyekben, az önkormányzatok azonban nehezen veszik tudomásul a korlátozást. Varga Kálmán szerint a világörökségi helyszínre egyetlen kezelő szervezetet kellene létrehozni, ám ez még nem jött létre az önkormányzatok érdekkülönbségei miatt.

(Forrás: Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.