A dokumentumot jegyzők (Bayer Zsolt, Deutsch-Für Tamás, Elek István, Hankiss Ágnes, Lánczi András, Németh Zsolt, Rácz András, Rockenbauer Zoltán, Schmidt Mária, Szájer József, Tellér Gyula) szerint az SZDSZ „elárulta a rendszerváltoztatást, elárulta saját múltját, s közben teljesen összenőtt az utódpárttal, az MSZP-vel, amely mind a mai napig nem határolódott el a diktatúra állampártjától, sőt, eszmeiségében, személyi állományában és példaképeiben is annak jogutódja”.
A rendszerváltoztatáskor a demokratikus ellenzék tagjai „három dologért szálltak síkra: nemet mondtunk a kommunizmusra, igent a szabadságra és a piacgazdaságra„ – áll a levélben. A politikusok és közírók hozzáteszik: „ezek ismeretében nehéz elfogadni, hogy hajdani társaink, Önök, akikkel együtt kivívtuk a magyar történelem egyik legszebb, véráldozatot nem követelő demokratikus fordulatát, szembefordultak ezekkel a célokkal”.
A levél aláírói kiemelik, a Fidesz valóban nemet mondott a kommunizmusra, az SZDSZ ezzel szemben két olyan koalícióban is szerepet vállalt, amelyek a megbuktatott kommunista rezsimet szimbolizáló embert emelt a miniszterelnöki székbe. A Fidesz valóban igent mondott a szabadságra, az SZDSZ ezzel szemben kormányzati szereplőként „lábbal tiporta„ a gyülekezési, a sajtó- és a szólásszabadság jogát – áll a levélben. A fideszes politikusok, valamint közírók szerint a Fidesz valóban igent mondott a piacgazdaságra, ám az SZDSZ kormányzati tényezőként a magyar gazdaság hazai szereplőivel szemben folyamatosan a nemzetközi nagytőke monopóliumait támogatta, támogatja.
A rendszerváltó liberális politikusok hétfőn kifogásolták Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének április 2-án a Kossuth téren elhangzott beszédét, és nyílt levelükben úgy vélték, a rendszerváltás örökségét ma nem a Fidesz, hanem az SZDSZ képviseli.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe