Béla bácsi már csak tudja

A kétpárti parlament a világvégével azonos következményekkel járna Magyarországon – írja a Neues Deutschland. A Die Presse az MSZP nagygyűléséről Béla bácsi véleményét idézi, aki szerint az ország jövőjének garanciája Gyurcsány Ferenc. A Die Weltben Paul Lendvai továbbra is a magyar nacionalizmustól félti a térség stabilitását.

2006. 04. 03. 8:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neues Deutschland (nd-online.de)

Az egykori NDK-pártlapban, a ma már szocialista napilap felirat alatt megjelenő orgánumban Pusztai Róbert Magyarország egy fej-fej melletti befutó előtt című elemzésében fogalmaz meg jóslatot a magyarországi választások követő időszakra. A szerző szerint a világvégével azonos következményekkel járó, kétpárti parlament alakul Magyarországon.

Hosszú ideig úgy tűnt, hogy a választások lefutottak, a Fidesz győzelme biztos, a párt kárörömtől sem mentesen szemlélhette, hogyan teszi tönkre az országot az MSZP – állítja Pusztai.

A 2002-es választási sikertől és a kiváló konjunkturális adatoktól megrészegülve az akkori MSZP-pártelnök, Kovács László és a lap szerint a megbízottjaként működő Medgyessy Péter meghirdették a „jóléti rendszerváltást.” A pénzt két kézzel szórták a népnek, az államadósság ellenőrizetlenül emelkedett, Magyarország ismét lehetőségei felett élt – fogalmaz a Neues Deutschland. Amikor a közgazdász végzettségű Medgyessy végül felelősségteljesen kívánta a miniszterelnöki posztot betölteni, megbuktatták – emlékeztet a lap.

Helyére a korábbi ifjúsági funkcionárius, Gyurcsány Ferenc lépett, aki a rendszerváltást követően az „első órákban” összegyűjtött az állami tulajdont privatizálva néhány milliárdot, és a helyzetet megérettnek találta arra, hogy a társadalomfilozófiáját az egész országon kipróbálja. Gyurcsány színre lépésével új helyzet keletkezett, az MSZP rálépett a reformok útjára, Kovácsot Brüsszelbe küldték uniós biztosnak, s az új pártelnököt választottak Hiller István személyében, aki egy hullámhosszon van a kormányfővel.

Egy kétpárti parlamentet sokan a demokrácia végének tekintik. A nagy pártok kampánylármájában a józan ész hangjai könnyen süket fülekre találhatnak, Magyarországon így képviselet nélkül maradna az igazi szociáldemokrácia, a liberális és konzervatív értékek, helyettük csak két populista néppárt létezne a parlamentben, melynek a programja, minden eltérésük ellenére számos területen az utópista szocializmusra emlékeztet – állítja a lap.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Paul Lendvai A magyar ellenzék feléleszti a nacionalizmust című cikkében szó szerint megismétli a március 23-án szemlézett Verbális gyúanyag Magyarországról című, a Der Standardban publikált anyagot, amelyben a magyar nacionalizmustól félti a térség stabilitását.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Péter Bognár Sörrel, pereccel és vörös zászlóval a győzelembe című írásában osztja meg az olvasóval a szombati MSZP-nagygyűlésen szerzett élményeit.

Bognár idézi a 87 esztendős Béla bácsit, aki különösen nagyra tartja Gyurcsány Ferencet. A nyugdíjas szerint ő az ország „nagy jövőjének” garanciája, míg a Fidesz elnökét „veszélyes fajtának” tartja. A szervezők szerint a 350 ezres rendezvény igazi népünnepély jelleget öltött: sör, virsli, perec, illetve zászlók és transzparensek vörös tengere.

Az elhangzott beszédek egyrészt a szocialisták programatikus céljait járták körbe, másrészt Orbán Viktort és a Fideszt „piszkálták”. A rendezvény csúcspontjaként Gyurcsány Ferenc magát, mint a „köztársaság védelmezőjét” prezentálta. Felszólította a híveit, hogy mutassák meg az árvízveszélyben a szolidaritásukat. Ezt követően Gyurcsány a Duna-partra ment homokzsákokat pakolni – számol be a Die Presse.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.