Ma megtudjuk, mennyi pénz hiányzik

Fekete hétfőt okozhat a pénzpiacokon a Pénzügyminisztériumnak (PM) az idei első negyedéves adatokra vonatkozó mai bejelentése, az államháztartási hiány ugyanis a felpörgött választási költségvetés miatt a múlt hónapban rekordnagyságúra nőtt. A márciusi deficit lapunk és a Világgazdaság információi szerint 790-800 milliárd forintra rúg, azaz a költségvetés minden idők legmagasabb hiányát produkálta.

Magyar Nemzet
2006. 04. 09. 22:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiugró deficitet valószínűsíti, hogy a PM – a hónap 5–7-i időpontjáról – a mai napra tolta át a szokásos havi adatközlés napját. A korábbi évekhez képest a pénzügyi tárca amúgy is óriási, 262 milliárd forintos deficittel számolt, ami többszöröse az előző évek azonos időszakában felhalmozódott hiánynak. A költségvetési szervek felé meglódult kifizetések, valamint a tervezettnél magasabb áfautalások miatt ennél még majdnem százmilliárd forinttal nagyobb a valóságos hiány, tehát az első negyedév végére a deficit túllépte az évre tervezett mérték felét. Noha már több hete ismert volt a tény, hogy a PM április 10-ig visszatartja a költségvetés adatait, Gyurcsány Ferenc a köztévé múlt pénteki adásában azt mondta, csak előző nap értesült a megszokottól eltérő időpontról.

Eközben Veres János pénzügyminiszter az MTI-nek nyilatkozva visszautasította a pénzügyminisztériumi adatközlés időpontjára vonatkozó vádakat. Mint mondta, az adatok közlése szigorú menetrend alapján történik, amely független az országgyűlési választásoktól.

Gazdaságkutatók egyöntetű véleménye szerint az idei 4,7 százalékos kormányzati hiánycél tarthatatlan, a jelenlegi előrejelzések a bruttó hazai össztermék 6–10 százalékát elérő deficitet várnak. Ezzel egybevág az Economist azon megállapítása, hogy a volt KGST-blokkot tekintve Magyarország felügyeli a legroszszabb gazdálkodású költségvetést az Európai Unión belül. A tekintélyes gazdasági hetilap arra figyelmeztet, hogy a magyar államháztartás hiánya a költségvetésen kívül helyezett tételekkel együtt idén a GDP 10 százalékára rúghat. Az Economist szerint a magas hiány hozzájárult a folyó fizetési deficit kialakulásához, amely a forintot 28 havi mélypontjára gyengítette.

Mindemellett az ország külkereskedelmi mérleghiánya is romló tendenciát mutat. Az idei év első két hónapjában a kivitel értéke 2088 milliárd forintot, a behozatalé 2194 milliárd forintot tett ki, ami éves szinten 21, illetve 20 százalékos növekedést jelent – tette közzé előzetes adatait a Központi Statisztikai Hivatal, amelynek kimutatása szerint a külkereskedelmi mérleg hiánya mintegy 105 milliárd forint volt, ami kilencmilliárd forinttal több az egy évvel korábbinál.




Ellentétek az uniós országok között. A magyar pénzügyminiszter szerint határozott felhívás hangzott el az unió gazdasági és pénzügyminiszteri tanácsának (Ecofin) bécsi ülésén arra: kedvezőbb és jobb szabályozást alakítsanak ki az európai vállalatok számára annak érdekében, hogy ezeknek a vállalatoknak a versenyképessége növekedjen a következő időszakban – közölte a távirati iroda. Veres János a tanácskozás szombati zárónapján elmondta, hogy az ülésen elég hosszas vita zajlott a konszolidált társaságiadó-alap kérdésköréről. A jelen levő miniszterek végül is úgy zárták le a vitát, hogy ebben nincs egyetértés az európai országok között. Így erről a kérdésről további egyeztetéseket követően júniusban fog ismét tárgyalni az Ecofin. Hozzáfűzte, az országok jelentős része nem ért egyet azzal, hogy egységes adóalap működjön az EU-n belül.

Az unió pénzügyminiszterei a hét végén 13 ázsiai ország – köztük Kína és Japán – képviselőivel is tanácskoztak, elsősorban a világgazdaság és az energiaárak alakulásáról, valamint a két országcsoportot érintő kereskedelmi kérdésekről. A találkozó egyúttal előkészítette az európai és ázsiai vezetők szeptemberi finnországi tanácskozását.

A találkozón érintettek néhány kétoldalú kereskedelmi problémát is, elsősorban a Kína viszonylatában rendezetlen kérdéseket, így a cipőipari dömping témáját is. Az Európai Uniónak messze legnagyobb a kereskedelmi deficitje Kínával szemben: tavaly 106 milliárd euró volt, 2004-hez képest egyharmadával növekedve. (K. T. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.