A Magyar Baromfi Terméktanács legfrissebb felmérése szerint a
vágóhidakon csaknem ötezer munkahely szűnhet meg hamarosan a madárinfluenza miatt, s ugyanennyien veszíthetik el állásukat a kapcsolódó vállalkozásoknál. Becslések szerint a magyarországi eladások átlagosan harminc, az árak pedig tizenöt százalékkal csökkentek az elmúlt hónapokban.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter múlt héten úgy számolt: miután a madárinfluenza veszélye visszavetette a baromfihús-fogyasztást, mintegy 5,3 milliárd forintnyi kár keletkezett. Takács László, a terméktanács igazgatója szerint az igazán nagy baj az, hogy a fogyasztás tartósan csökken, ami az egész szektort válságba sodorja.
Mint azt az MNO tegnap már megírta, az Európai Parlament holnap szavaz a madárinfluenza miatt kárt szenvedő gazdák kompenzálásáról. Az Európai Bizottság javaslata értelmében a jövőben nemcsak a madarak kényszervágása, illetve a fertőzött területeken elrendelt kereskedelmi tilalom okozta károkat térítenék meg a baromfitenyésztőknek, hanem az egyes országokban drámaian visszaesett kereslet miatt is kompenzálhatnák őket.
A kártalanításhoz az unió és a tagállamok fele-fele részben járulnának hozzá.
Kérdés, hogy a baromfiágazat kibírja-e az uniós támogatás megérkezéséig – írja a Magyar Hírlap. A Baromfi Terméktanács becslései szerint idén egymilliárd forint az ágazat havi vesztesége, ami előrevetíti a feldolgozók és a termelők sorozatos csődjét. Ennek első jele a Carnex csoporthoz tartozó, nyolcszáz főt foglalkoztató békéscsabai baromfifeldolgozó leállása volt. A piacvezetőnek számító cégcsoport a Világgazdaság értesülései szerint négymilliárd forintos hitelcsomagról tárgyal a kereskedelmi bankokkal. Az állami garanciával részlegesen „aládúcolt„ kölcsön az uniós támogatás megérkezéséig biztosítaná a csirke- és víziszárnyas-feldolgozásban érdekelt cég túlélését.
(Magyar Hírlap, MNO)

Felborult egy kisbusz, az utánfutója is leszakadt – utasait kórházba kellett vinni