Vision Consulting: az MDF-en múlhat, melyik erő nyeri a választást

Két „valószínű ” forgatókönyvet vázol a Vision Consulting a választások második fordulójára. Ha az MDF a 40 helyen harmadik helyen végzett jelöltjeit nem lépteti vissza, az MSZP és az SZDSZ valószínűleg abszolút többséget szerez. Ha viszont a Fidesz körülbelül 10-15 mandátummal többet nyer, mint az MSZP-SZDSZ, elképzelhető, hogy az MDF tizenvalahány mandátuma nélkül egyik oldal sem tud kormányt alakítani.

MNO
2006. 04. 10. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vision Consulting kommunikációs tanácsadó és stratégiai elemző cég két valószínű és két valószínűtlen forgatókönyvet vázol az első választási forduló eredményeinek ismeretében. A cég honlapján közzétett elemzés szerint úgy számolnak: a választás első fordulójában 66 egyéni választókerületben dőlt el a mandátum sorsa, 38-at az MSZP-SZDSZ, 28-at pedig a Fidesz szerzett meg. A területi listákról az MSZP-SZDSZ-nek 71+4, a Fidesz-MDF-nek 69+2 mandátum jutott. Ezek alapján a koalíciónak 113, az ellenzéknek 99 mandátuma már biztosan van. A második fordulóban ehhez jön még 110 egyéni választókerületi mandátum, valamint kiderül, hogy az országos kompenzációs listáról kiosztható összesen 64 mandátumból a pártok hány mandátumot kapnak – írja a Vision Consulting. Elemzésük szerint az MDF körülbelül 10, az SZDSZ pedig mintegy 15 mandátumot várhat, míg a két nagy párt közötti elosztás attól függ, hogy melyikük szerez több egyéni győzelmet: az országos lista itt a vesztesnek ad majd több mandátumot.

A fennmaradó 110 választókerületből 61-ben a koalíció jelöltje áll az élen, 48-ban a Fidesz vezet. Ennél fontosabb azonban annak tanulmányozása, hogy az egyes oldalak (és nem pártok!) milyen támogatottsággal rendelkeznek a még versenyben lévő helyeken. Ezek alapján a 110 körzetből körülbelül 40-40 nagy valószínűséggel „odaadható” az MSZP-SZDSZ-nek és a Fidesznek, míg a többi kiszámíthatatlan, többé-kevésbé billegő körzet – véli a kutatócég, hozzátéve: kulcsfontosságú lehet, hogy az egyes oldalakon belül születik-e megállapodás a visszalépésekről: az MSZP-SZDSZ-relációban ez szinte biztosnak, a Fidesz-MDF között viszont a jelen állás szerint kétségesnek látszik. (Mint azt már megírtuk, az MSZP és az SZDSZ ma délelőtt megállapodott a visszalépésekről – a szerk.)

A cég elemzése alapján az egyik valószínű forgatókönyv: ha az MSZP-SZDSZ megszerzi a 110 egyéni választókerület többségét (de legalább közel a felét), a két párt abszolút többséget szerez. Ha az MDF a 40 helyen harmadik helyen végzett jelöltjeit nem lépteti vissza, ez a forgatókönyv látszik a legvalószínűbbnek – jegyzik meg. (Az MDF egyébként több mint 40 helyen végzett a harmadik helyen – a szerk.)

A másik valószínű forgatókönyv: ha a Fidesz körülbelül 10-15 mandátummal többet nyer, mint az MSZP-SZDSZ, kialakulhat egy olyan helyzet, amelyben sem a Fidesznek, sem a mai koalíciónak nincs abszolút többsége, és az MDF tizenvalahány mandátuma nélkül egyik oldal sem tud kormányt alakítani. Ebben a helyzetben az MDF képviselői dönthetik el, hogy milyen kormány alakul – írják.

Nagyon valószínűtlennek látszik, hogy a Fidesz a fennmaradó választókerületek több mint kétharmadát megnyerje a második fordulóban, ha azonban ez mégis így történne, a párt egyedül alakíthatna kormányt. Ugyanez igaz arra a helyzetre is, ha az MSZP tarol a második fordulóban: ekkor még egy egypárti szocialista kormányra is lehet – jelenleg nagyon csekélynek látszó – esély – teszik hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.