A Vision Consulting kommunikációs tanácsadó és stratégiai elemző cég két valószínű és két valószínűtlen forgatókönyvet vázol az első választási forduló eredményeinek ismeretében. A cég honlapján közzétett elemzés szerint úgy számolnak: a választás első fordulójában 66 egyéni választókerületben dőlt el a mandátum sorsa, 38-at az MSZP-SZDSZ, 28-at pedig a Fidesz szerzett meg. A területi listákról az MSZP-SZDSZ-nek 71+4, a Fidesz-MDF-nek 69+2 mandátum jutott. Ezek alapján a koalíciónak 113, az ellenzéknek 99 mandátuma már biztosan van. A második fordulóban ehhez jön még 110 egyéni választókerületi mandátum, valamint kiderül, hogy az országos kompenzációs listáról kiosztható összesen 64 mandátumból a pártok hány mandátumot kapnak – írja a Vision Consulting. Elemzésük szerint az MDF körülbelül 10, az SZDSZ pedig mintegy 15 mandátumot várhat, míg a két nagy párt közötti elosztás attól függ, hogy melyikük szerez több egyéni győzelmet: az országos lista itt a vesztesnek ad majd több mandátumot.
A fennmaradó 110 választókerületből 61-ben a koalíció jelöltje áll az élen, 48-ban a Fidesz vezet. Ennél fontosabb azonban annak tanulmányozása, hogy az egyes oldalak (és nem pártok!) milyen támogatottsággal rendelkeznek a még versenyben lévő helyeken. Ezek alapján a 110 körzetből körülbelül 40-40 nagy valószínűséggel „odaadható” az MSZP-SZDSZ-nek és a Fidesznek, míg a többi kiszámíthatatlan, többé-kevésbé billegő körzet – véli a kutatócég, hozzátéve: kulcsfontosságú lehet, hogy az egyes oldalakon belül születik-e megállapodás a visszalépésekről: az MSZP-SZDSZ-relációban ez szinte biztosnak, a Fidesz-MDF között viszont a jelen állás szerint kétségesnek látszik. (Mint azt már megírtuk, az MSZP és az SZDSZ ma délelőtt megállapodott a visszalépésekről – a szerk.)
A cég elemzése alapján az egyik valószínű forgatókönyv: ha az MSZP-SZDSZ megszerzi a 110 egyéni választókerület többségét (de legalább közel a felét), a két párt abszolút többséget szerez. Ha az MDF a 40 helyen harmadik helyen végzett jelöltjeit nem lépteti vissza, ez a forgatókönyv látszik a legvalószínűbbnek – jegyzik meg. (Az MDF egyébként több mint 40 helyen végzett a harmadik helyen – a szerk.)
A másik valószínű forgatókönyv: ha a Fidesz körülbelül 10-15 mandátummal többet nyer, mint az MSZP-SZDSZ, kialakulhat egy olyan helyzet, amelyben sem a Fidesznek, sem a mai koalíciónak nincs abszolút többsége, és az MDF tizenvalahány mandátuma nélkül egyik oldal sem tud kormányt alakítani. Ebben a helyzetben az MDF képviselői dönthetik el, hogy milyen kormány alakul – írják.
Nagyon valószínűtlennek látszik, hogy a Fidesz a fennmaradó választókerületek több mint kétharmadát megnyerje a második fordulóban, ha azonban ez mégis így történne, a párt egyedül alakíthatna kormányt. Ugyanez igaz arra a helyzetre is, ha az MSZP tarol a második fordulóban: ekkor még egy egypárti szocialista kormányra is lehet – jelenleg nagyon csekélynek látszó – esély – teszik hozzá.

Magyar Péter néppárti képviselőtársa beismerte, hogy a Tisza Párt határozottan Ukrajna-párti