Sötét jövő vár Izraelre?

Izrael válaszúthoz érkezett: ha az ország elmulasztja külpolitikájának újragondolását, akkor igencsak sötét színekben festhető számára a jövő – olvasható a Süddeutsche Zeitungban. A Der Standard Orbán és pártja: a túszhelyzet meghosszabbodott című cikkében kommentálja a szombati Fidesz kongresszust.

2006. 05. 22. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

Érett életkorban, 58 évesen címmel közöl cikket a baloldali napilap. A szerző az ismert brit történész, Tony Judt, aki az Izrael előtt álló alternatívákat sorolja fel. Judt szerint Izrael válaszúthoz érkezett: ha az ország elmulasztja külpolitikájának újragondolását, akkor igencsak sötét színekben festhető számára a jövő.

A szerző úgy véli, főként az Egyesült Államok hűségét nem lehet tovább olyan természetesnek venni, mint idáig. A fiatal amerikaiaknak Izrael már egy szinten található Franco Spanyolországával, ez a megdöbbentő hír pedig fel kell, hogy ébressze az izraelieket. Semmi sem tart örökké, és könnyen meglehet, ha később visszapillantunk majd az 1973 és 2003 közötti korszakra, akkor ezt az időszakot Izrael tragikus illúzióinak időszakaként írhatjuk le- folytatja Judt. Olyan évekként, melyeket Izrael elvesztegetett abban a bizarr gondolatban, hogy mindörökre számíthat az Egyesült Államok támogatására, soha sem kell ellenlépéstől tartania, mindegy mit tesz vagy követel- vélekedik Judt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális napilapban Gregor Mayer Orbán és pártja: a túszhelyzet meghosszabbodott című cikkében kommentálja a szombati Fidesz kongresszust, a magyar társadalom legnagyobb problémájaként tálalva, hogy mi lesz Orbánnal.

„Az egykor tehetséges, jobboldali populista 1998-2002 között kormányozott. Az újraválasztását négy évvel ezelőtt elszalasztotta, mert egy hajszálnyi többség elutasította erőszakos nacionalizmusát és hatalompolitikáját”. A mostani áprilisi választáson ismét sikertelenül próbálkozott – olvasható a lapban.

Megfigyelők előszeretettel utalnak arra, hogy a Fidesz és Orbán túszként fogva tartja egymást. A saját jól szervezett táborban a 44 éves politikus továbbra is feltétlen tiszteletnek örvend – azon túl azonban képtelen a választókat magához vonzani.

Mindezek ellenére a Fidesz médiájában Orbán személyét eddig példátlan nyitottsággal bírálták. Kósa Lajos, úgy vélte, Orbán még egyszer nem lesz a párt miniszterelnök-jelöltje. Ezek a vélemények a jobboldali pártban még kisebbséget alkotnak. De már a párt hatalmi centrumaiban is újragondolják Orbán szerepét és funkcióját. A szövetség dilemmáját úgy írja le legfrissebb számában a Fidesz-közeli Heti Válasz, hogy „se Orbánnal se nélküle”.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Sebastian Fischer Az SPD tartalmilag kiégett címmel készített interjút Björn Böhninggel, a szociáldemokraták ifjúsági szervezetének (Juso) vezetőjével. Az interjú apropója a fiatal szocialisták saarbrückeni kongresszusa, ahol a hallgatóság kifütyülte a Peers Steinbrück (SPD) szövetségi pénzügyminisztert.

Böhning szerint, aki Gerhard Schröder kancellársága alatt úgy írta le pártja helyzetét, hogy az SPD szervezetileg, politikailag és tartalmilag kiüresedett, máig alig változott valami. Az SPD tartalmilag kiégett, a burn-out szindróma ma is megfigyelhető. Éppen ezért szükséges a programvita folytatása. Ezen túl elkerülhetetlen az elmúlt évek választási eredményeinek értékelése- folytatta Juso elnök. – A munkások, alkalmazottak és munkanélküliek körében több mint 10 százalékot veszítettünk – szögezte le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.