A mai emléknapnál egy nappal korábban, június 15-én hajtottak fejet a 301-es parcellánál Rákoskeresztúri új köztemetőben az 1956 után kivégzett, illetve fogolyként agyonvert mártírok előtt azok, akik magukat a forradalom és szabadságharc szellemiségének következetes vállalóinak tartják. Nagy Imre kivégzésének évfordulóján, június 16-án délelőtt az MSZP politikusai koszorúztak a kivégzett miniszterelnök és mártírtársai emlékhelyén.
Wittner: Kell, hogy megtisztuljon az ország
Miénk az elsőbbség, hiszen mi hallgattuk a halálba menők búcsúszavait, és mi adjuk át üzenetüket a jövő ifjúságának – indokolta meg Wittner Mária fideszes országgyűlési képviselő csütörtökön a Rákoskeresztúri új köztemetőben összegyűltek előtt, hogy miért nem Nagy Imre kivégzésének napján emlékeznek a kormány képviselőivel együtt.
„Kell, hogy megtisztuljon az ország, hogy az legyen, amiért a hősök életüket adták” – mondta nyomatékkal. Felidézte, a szabadságharcosok emberibb és független Magyarországot akartak. Bőzsöny Ferenc, a rendezvény házigazdája Petőfi szavaival intette a mai nemzedékeket: „Tiszteljétek a közkatonákat, nagyobbak ők, mint a hadvezérek.”
Regéczy-Nagy László, a Történelmi Igazságtétel Bizottság elnöke, Bibó István és Göncz Árpád egykori vádlott-társa megállapította: „Az »élcsapat« az össznépi tulajdont zsebre vágva hozta létre a kapitalizmust, s a »dolgozó nép« vesztes maradt.”
Hivatalos megemlékezés Rákoskeresztúron és a Vértanúk terén
Nagy Imre és mártírtársai kivégzésére emlékeztek a szocialista párt vezetői a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában.
Az 1956-os forradalom miniszterelnökének emléknapján Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Hiller István, az MSZP elnöke és Lendvai Ildikó, a szocialista párt frakcióvezetője helyezte el az emlékezés virágait.
A közjogi méltóságok részvételével emlékeztek Nagy Imrére pénteken Budapesten a mártír miniszterelnök szobránál is, ahol délelőtt Sólyom László köztársasági elnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter – aki a Brüsszelben tartózkodó Gyurcsány Ferenc kormányfőt képviselte –, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke helyezett el koszorút.
A megemlékezésen Szili Katalin mondott rövid beszédet. Nagy Imrét olyan politikusként jellemezte, aki egybeforrasztotta a nemzetet, és hitvallásához haláláig hű maradt.Elődünk és példaképünk a mártír miniszterelnök – mondta az Országgyűlés elnöke hozzátéve, hogy Nagy Imre legkiemelkedőbb hitvallása szülőföld- és hazaszeretete volt.Szili Katalin beszédében kitért arra, hogy Nagy Imrével együtt azokra a névtelen és ismert hősökre is emlékezni kell, akik részt vettek az 1956-os forradalomban, és a megtorlások áldozataivá váltak. „1956 éles kontúrokkal rajzolta Magyarországot a 20. század erkölcsi térképére” – fogalmazott az Országgyűlésé elnöke.
A szobornál Nagy Imre családja nevében a kivégzett miniszterelnök unokája, Jánosi Ferenc helyezett el virágot, a Nagy Imre Alapítvány és a Nagy Imre Társaság nevében többek között Király Béla vezérezredes és Kende Péter történész koszorúzott.
Elhelyezték a megemlékezés virágait a parlamenti pártok, a Fővárosi Önkormányzat, az V. kerületi önkormányzat, az egyházak képviselői, valamint az egykori barátok, harcostársak is. A megemlékezésen a kormány több tagja is jelen volt.
Német hátraarc? A paksi erőművel példálózik a vezető napilap
