Kivirágzik a Tisza

A Tiszán és mellékfolyóin akár már ezen a hétvégén megkezdődhet az élővizek virágzása, azaz a kérészrajzás különleges látványa. A 2000-es tiszai ciánszennyezés komoly veszélybe sodorta ezt az állatfajt is, de az elmúlt években bebizonyosodott, hogy a folyómeder üledékében fejlődő kérészek átvészelték a szennyeződést.

MNO
2006. 06. 24. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tiszavirág egy védett kérészfaj, amelynek egyedei napjainkban már csak a Tisza és mellékfolyói alföldi szakaszán figyelhetők meg. A 8-12 centiméter hosszú állatkák hosszú lárvaéletük után kifejlett, ivarérett korukban csak néhány óráig, esetleg napig élnek. Ekkor járják úgynevezett násztáncukat, virágzóvá varázsolva a víz felszínét.

A Tisza virágzása a folyó alföldi szakaszán várhatóan mintegy 2-3 hétig tart. A párzás után a hím rövidesen elpusztul, a nőstény a vízbe rakja petéit, majd követi párját. A víz felszínét elhalt tiszavirág tetemek ezrei lepik el, és lassan tovasodródnak a folyóval.

A folyón 2000-ben bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt a tiszavirágzás komoly veszélybe került. A szakemberek attól tartottak, hogy a folyót ért szennyezések kipusztítják ezt a ritka állatfajt. A rajzás ténye azonban azt bizonyította, hogy a három éven keresztül 10-15 centiméter mélyen a folyómeder üledékében fejlődő kérészek átvészelték a cián- illetve nehézfém-szennyeződést, és képesek voltak a szaporodásra.

(hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.