A tiszavirág egy védett kérészfaj, amelynek egyedei napjainkban már csak a Tisza és mellékfolyói alföldi szakaszán figyelhetők meg. A 8-12 centiméter hosszú állatkák hosszú lárvaéletük után kifejlett, ivarérett korukban csak néhány óráig, esetleg napig élnek. Ekkor járják úgynevezett násztáncukat, virágzóvá varázsolva a víz felszínét.
A Tisza virágzása a folyó alföldi szakaszán várhatóan mintegy 2-3 hétig tart. A párzás után a hím rövidesen elpusztul, a nőstény a vízbe rakja petéit, majd követi párját. A víz felszínét elhalt tiszavirág tetemek ezrei lepik el, és lassan tovasodródnak a folyóval.
A folyón 2000-ben bekövetkezett ökológiai katasztrófa miatt a tiszavirágzás komoly veszélybe került. A szakemberek attól tartottak, hogy a folyót ért szennyezések kipusztítják ezt a ritka állatfajt. A rajzás ténye azonban azt bizonyította, hogy a három éven keresztül 10-15 centiméter mélyen a folyómeder üledékében fejlődő kérészek átvészelték a cián- illetve nehézfém-szennyeződést, és képesek voltak a szaporodásra.
(hirado.hu)
Harmincöt éve vártunk erre: ma tér vissza Magyarországra a világbajnokság
