Ötvenhat ötven éve – Mivé lett ötvenhat?

A szabadságküzdelmeket nem a lánctalpas tankokkal lehet leverni: azok csak eszközök a szív és az ész leigázásához. A legfontosabb, vérre menő harc a géppisztolyok elhallgattatása után az emberek lelkéért folytatódik tovább, akár évtizedekig. Így van ez a magyar forradalommal is. Stefka István újabb, 56-os riportkötete ezt a gyilkos háborút dokumentálja.

Szarka Ágota
2006. 06. 20. 22:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sorsokból kirajzolódik a legvidámabb barakk urának, Kádár Jánosnak, és társainak – akik közül ma is jónéhányan meghatározó szerepet játszanak a magyar közéletben – valódi portréja, a mai napig tartó szándékos ködösítéseken túli valóság.

1956 után az akasztófa mellett a legfőbb fegyver a betű lett.
A világfordító eseményeket ellenforradalomként definiálták, a szabadságukért kiálló tömegeket destruktív, gyilkos fasiszta csőcselékként állították be. Már 1957-ben megjelent a Fehér könyv, ami célzatosan deheroizálta a forradalmat, a mítoszrombolás, a kollektív bűntudatkeltés szándékával. Valamilyen módon mindenki érintett volt, Magyarország pedig csöndbe burkolózott. A forradalmat a túlélésért elföldelték, még otthon sem beszéltek róla, az unokák már azt sem tudták, hogy történt ilyesmi. Aztán a nyolcvanas években a megalázottak és megnyomorítottak, a megdrótozott bokával, arccal a föld felé eltemetettek szelleme kiszabadult a kádár-kori csönd nihiljéből. Az ötvenhatos forradalom emléke, a megtorlás áldozatai és túlélői, a forradalom célkitűzései és szellemisége a rendszerváltoztató idők kovásza lett. A megfélemlítéssel és hazugságokkal száműzött szabadságharc – leverése után több mint egy emberöltővel – diadalt aratott.

A „ruszkik” hazamentek, kikiáltották a köztársaságot, és a százmilliókat tönkre tevő vörös csillagnak leáldozott a dicsősége. Ám a győzelem nem hozott békét, nem hozott igazságot. A magyar rendszerváltoztatás – talán 56-nak is köszönhetően – vér nélkül ment végbe, és ennek örülhetünk. De nem csak a megtorlás maradt el, hanem a szembenézés is a kommunista diktatúra bűneivel. 56 kisajátítása, átmázolása szinte az első pillanatokban, az újratemetett mártír miniszterelnök, Nagy Imre koporsója körül elkezdődött, és a mai napig tart. Stefka István legújabb kötete, ami a magyar krónikás-irodalom legjobb hagyományait követi, ez ellen a felülről gerjesztett folyamat ellen veszi fel a harcot, a maga eszközeivel. Stefka István csak kérdez…És riportalanyai elbeszéléséből összeáll a mozaik, a forradalom valódi lelki-szellemi „portréja”. Felsejlik a rendszerváltozás után is tovább élő kommunista megtorlások ördögi mechanizmusa. A hálózat a forradalom után gőzerővel kezdett építkezni Magyarországon és az emigráció köreiben. 56 szellemét sem tollal, sem fegyverrel nem tudták végleg elpusztítani, maradt hát az árulás: lehetőleg mindenkiből ügynököt csinálni, akkor is, ha semmi értelme. De legalább nem tud többé emelt fővel járni...

Miért és hogyan kerülnek elő hirtelen egyes „ügynökök” aktái – mint például Pokorni János aktája – és miért süllyednek el mások 56-os szerepére, és az azt követő tevékenységére vonatkozó papírok? Hogyan jutottunk odáig, hogy az újabb generációk tömegei számára a forradalom nem jelent semmit, s amit tudnak róla, az is torz, jelenkori politikai érdekek által befolyásolt optikán keresztül jut el hozzájuk az állami oktatás kereteiben? Kik szorgalmazzák a mindenáron való „megbékélést”? Valójában mivel is kellene megbékélni, és főként miért? Stefka István kötetében sok információt találhat erre vonatkozóan is az érdeklődő olvasó.
A kötet nem csak 56-ról szól – a forradalom előzményei és a következmények is kibontakoznak az eseményeket átélő emberekkel készített interjúkból, a témával foglalkozó kutatók, tudósok állásfoglalásaiból. A vértanú szalézi pap, Sándor István testvére meséli el, hogyan zajlott az úgynevezett „Pártőrségi per”: az egyházi árvaházakban felnevelt, majd kommunista átnevelő táborba internált, és az ÁVH elit gárdájába kényszersorozott fiatalok ügye, akik illegális módon tovább harcoltak a keresztény értékek terjesztéséért. Közülük többet felakasztottak 1953-ban. A túlélők közül sokan 56-osok lettek, a későbbi megtorlás áldozatai. A kötetben megszólalók között van pap, katona, egykori diák, mai történész, elítélt, meghurcolt vasutas, munkás, orvos. Ismert, és kevésbé ismert arcok.

Miért mocskolják a mai napig a mártír Tóth Ilona, vagy Mansfeld Péter emlékét? Hogyan lehetséges, hogy a rendszerváltoztatás után 16 évvel egyes meghatározó történész körök ugyanazokat a hazug köztörvényes vádakat ismételgetik, amiket Kádár pribékjei találtak ki az 56-osok lejáratására? A kötetben kibontakozó sorsok közelebb visznek a válaszhoz.
Stefka István több mint egy évtizede kutatja, dokumentálja a forradalom eseményeit. A forradalom kitörésének ötvenedik évfordulóján, új könyvében a múlttól a jelenig ívelő pályán ad képet arról, mi is történt Magyarországgal. Mivé lett, egyáltalán él-e még ötvenhat szelleme. Ahogy mondja, 56 októberében 13 éves volt, közelről látta mi történik a Práter és a Futó utcában. A forradalom igazságának keresése, felmutatása számára éppen ezért hivatás. A Magyar Nemzetben és a lap internetes portálján megjelent, forrásértékű írásaiból készített új válogatás – amelyhez előszót Regéczy-Nagy László, utószót pedig Ugró Mikós írt – a forradalom ötvenedik évfordulóján nem csak a hősöknek járó méltó tiszteletadás, de figyelmeztetés is – mindnyájunknak: a hősök és a hóhérok utódainak egyaránt.

(A kötetről bővebb információk a www.kairosz.hu weboldalon olvashatók)

Stefka István: Ötvenhat ötven éve – Mivé lett ötvenhat? Kairosz Kiadó, 2006

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.