Romokban a narancsszínű koalíció

Az ukrajnai kormánykoalíció válságával foglalkozik a Frankfurter Allgemeine Zeitung, megállapítva, hogy Kijevben minden lehetségesnek tűnik. A Neue Zürcher Zeitung a londoni mereényletek évfordulóján keserű mérleget von a „bennszülöttek” és a muzulmánok együttéléséről.

2006. 07. 08. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Konrad Schuller Romokban a narancsszínű koalíció című cikkében az állandónak tűnő ukrajnai politikai válsággal foglalkozik.

A dráma akkor kezdődött, amikor a szocialisták elnökükkel Olekszandr Morosz-szal az élen a kijevi Legfelsőbb Radában átálltak az ellenfél táborába. Mindenki meglepetésére a szocialisták, akiknek a már június végén aláírt koalíciós megállapodás szerint a parlament elnöki posztját Juscsenko pártjának kellett volna átengedniük, bejelentették Morosz jelöltségét. S Morosz győzött, annak a Régiók Pártjának a szavazataival, melyet nem sokkal korábban még a 2004-es csalások miatt kíméletlenül bíráltak. Morosz pártja szétesett, hiszen számos képviselője képtelen volt követni vezetője 180 fokos fordulatát. A narancsos koalíció e lépéssel romokban hever még azelőtt , hogy megkezdhette volna munkáját. A kijelölt miniszterelnök, Julija Tyimosenko csalódott és nem lát más lehetőséget, mint a parlament feloszlatását.

Morosz lépése mindenkit meglepett, s tettének motívumairól is csak
találgatások léteznek. Ő maga azt állította, hogy lépésével Juscsenko pártjának jelöltjének, Porosenkonak a parlamenti elnökségét kívánta megakadályozni. Az iparmágnás sokak szemében egy klasszikus posztkommunista oligarcha. Ez a magyarázat ugyanakkor kevéssé tűnik hitelesnek, mivel Porosenko csütörtökön, még a sorsdöntő szavazás előtt lemondott jelöltségéről. A leghitelesebbnek tűnő magyarázat szerint Morosz egyszerűen megragadta a lehetőséget, hogy egy megdöbbentő húzással megszerezze ezt a fontos tisztséget. A régiók pártja ebben azért támogatta – s lehet, hogy minden komolyabb ellenszolgáltatás ígérete nélkül –, mert nekik a narancsszínű koalíció szétesése ennyit megért.

Pénteken Kijevet a hektikus politikai tárgyalások jellemezték. Morosz kijelentette, hogy mindenféle koalícióról hajlandó tárgyalni. A Régiók Pártjának vezetője, Janukovics felbátorodott, és a narancsszínű koalíció sikeres szétverése után bejelentette, ha már egyszer létrejött a többség a szocialistákkal, akkor megcélozza a miniszterelnöki posztot. Most Kijevben minden lehetségesnek tűnik, a Legfelsőbb Rada kedden ül össze ismét.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Georges Waser Bizalmatlanság, ellenszenv és félelmek című cikkében von kiábrándító mérleget a londoni merénylet évfordulóján a bennszülöttek és a brit muzulmánok kapcsolatáról.

A londoni kormány tavaly ősszel kezdeményezett egy széleskörű, nyilvános párbeszédet, melyben a különböz– Nagy Britanniában élő – muzulmán csoportokat kereste meg. A kezdeményezés első eredményei lehangolóak, a keresztények és muzulmánok közötti konfliktusok csökkentése érdekében kidolgozott 64 pontos ajánlásból csak kettőt kíván alkalmazni a közeledést célul tűző „Muslim task force„. A rendkívüli nyomás alatt dolgozó rendőrség hibái – mint a merényletek után nem sokkal tévedésből lelőtt brazil Jean Charles de Menezes története, vagy egy a közelmúltban egy razzia során a londoni elővárosban Forest Gate megsebesítette ártatlan lakosok esete – megerősítik a muzulmánokban ama érzést, hogy velük szemben nagyobb a bizalmatlanság, mint a jószándék, vagy a párbeszédkészség. S ezt a bizalmatlanságot csak növeli, hogy kudarccal végződött akciókért felelős rendőröket a közelmúltban üntették ki a „Companion of the British Empire” címmel.

A washingtoni székhelyű Pew Global Attitudes Project felmérése szerint a Nagy Britanniában élő muzulmánok a legpesszimistábbak, 62 százalékuk rossznak ítéli az iszlám és a nyugati vilg kapcsolatát.

Ennél is riasztóbb az a Timesban publikált felmérés, miszerint az 1,6 millió brit muzulmán 13 százaléka mártírt lát a július 7-i merénylet elkövetőiben, s 7 százalékuk bizonyos körülmények között elfogadhatónak tartja a civilek ellen elkövetett merényletet is.

Az évfordulóra időzítve megjelent John Tulloch könyve „One Day in July: Experiencing 7/7„ (Egy júliusi nap: 07.07-i tapasztalások) címmel. A Brunel Egyetemen média tanulmányokat oktató Tulloch július 7-én azon a vonaton ült, amelyen Mohammad Sidique Khan bombája robbant. A fején súlyosan megsebesült Tulloch a kórházban először csak keveset tudott olvasni, ezért elsődlegesen az újságokban megjelenő fényképeket, feliratokat és a képaláírásokat figyelte. Ezek manipulatív megjelenítését elemzi: miként manipulálta a sajtó a róla az Edgware Road állomáson készített fényképet.

Már július 18-án a Newsweek magazinban viszontláthatta magát a „Bloodied. Unbowed” felirat alatt (Véres, Megtörhetetlen), melyet úgy illesztettek egy Tony Blair szöveg mellé, hogy az azt sugalmazta: ez a véráztatta férfi töretlenül támogatja a brit miniszterelnök felhívását, miszerint bármi áron szálljanak szembe a terroristákkal. November 8-án, egy nappal a Blair kormány által benyújtott terrorellenes törvényről rendezett alsóházi szavazás előtt Tulloch képe ismét látható volt , most a hírhedt bulvárlapban, a Sun-ban. Az aláírás úgy hangzott „Tell Tony He's Right„ (Mondd el, Tonynak igaza van). Őt, aki mindig is ellenezte az iraki inváziót, a közvélemény előtt, mint Bush és Blair politikájának támogatóját ábrázolták.

A merényletek óta a Guardian kiderítette: egy számítógépes szakértő felhívta a rendőrség figyelmét a Beeston-i elkövetők, Sidique Khan és Shezad Tanweer által is gyakran látogatott Iqra iszlám könyvesboltra és az ott uralkodó radikális nézetekre. A rendőrség azonban nem reagált a bejelentésre. A londoni merénylet után, amikor a televízióban feltűnt Khan, a brit közvélemény megdöbbenéssel reagált: az a férfi, aki az iraki háború és Tony Blair ellen szónokolt, a mindenki által ismert Yorkshire-i tájszólást beszélte.Amit a brit rendőrség és a közvélemény is alig volt képes megérteni, hogy Nagy Britannia számos olyan muzulmán hazája, akinek a szíve elsődlegesen saját hittestvéreiért dobog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.