Teljesen értetlenül állnak a gyógyszereket felíró orvosok és a recepteket beváltó patikusok is azelőtt, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a vényhiány elkerülésére hivatkozva további 126 millió darab recept gyártására adott megbízást egy szerződésmódosítás keretében a miniszterelnök volt üzletfelének, Erdős Ákosnak az érdekeltségébe tartozó Állami Nyomdának. Így az eddigi 355 millió forintos juttatás mellett további 111 millió forintnyi közpénz ütheti a magáncég markát. Pedig tavaly márciusban az OEP úgy írta alá a két évre szóló szerződést a nyomdával, hogy lényegesen magasabb keretszámot adott meg a vényekre, mint amennyi valójában szükséges. A megállapodás értelmében 2005 és 2007 között legalább 345, legfeljebb 422 millió darab vényt kellett legyártani.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke elmondta, hogy évente mintegy 150-160 millió darab vényt váltanak be a patikákban, és semmi olyan intézkedés nem történt az utóbbi időszakban, amely a forgalmat jelentősen megnövelte volna.
A Közbeszerzési Értesítőben az OEP azzal magyarázta a szerződés módosítását, hogy az orvosok jelentős része a vények igénylését júliusra, augusztusra időzítette, így „hirtelen olyan nagy tömegű orvosivény-igény keletkezett, amit a prognosztizált és szerződésben rögzített mennyiséggel nem lehet kielégíteni”.
Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke kijelentette: ez az indoklás csúsztatásnak tűnik, és szerinte semmilyen valóságalapja nincs.
Hasonlóan nyilatkozott a járóbeteg-szakellátókat képviselő Medicina 2000 vezetője, Varga Imre is. Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke szintén azt hangsúlyozta: látványosan nem nőtt meg a vényigénylés.
Ezek után meg szerettük volna kérdezni az OEP-től, mi a magyarázata annak, hogy másfél év alatt elfogyott (ha egyáltalán elfogyott) közel három évre elegendő recept, de az öt nappal ezelőtt föltett kérdéseinkre nem kaptunk választ.
Pilhál Tamás
Üzentek Magyar Péternek: A gyermeknevelés és a gyermekvédelem nem politikai show-műsor