Gyurcsány: a 2007-es a felelősség költségvetése

Gyurcsány Ferenc szerint a jövő évi büdzsében kevesebb pénzt irányoznak elő az állam működésére. Ez az összeg 2006-ban 2.200 milliárd forint volt, jövőre azonban 1.900 milliárd forintra csökken. A jövő évi költségvetés konszolidált bruttó bevétele 11.613 milliárd forint, a kiadás 13.330 milliárd, a deficit 1.718 milliárd forint lehet, elérve a GDP 6,8 százalékát – közölte Veres János. A kormányszóvivői tájékoztatón azt is bejelentették, hogy két milliárd forintot kap a rendőrség a napokban felmerült rendkívüli kiadásokra.

MNO
2006. 10. 25. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétmilliárd forintot kap a rendkívüli kiadásokra a rendőrség a központi tartalék terhére, mondta Veres János pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A kormány szerdán „valamennyi fő paraméter tekintetében” elfogadta a 2007-es büdzsé tervezetét, amit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormányszóvivői sajtótájékoztatón a felelősség költségvetésének nevezett.

Az államháztartás hiánya a következő években tizedszázalék pontossággal megfelel a konvergencia-programban megfogalmazott céloknak, 2009-re eléri a 3 százalék körüli szintet – mondta a kormányfő.

A központi költségvetés tervezett áfabevétele jövőre az idei előirányzatot mintegy 10 százalékkal meghaladva a GDP 7,8 százalékára tehető – áll a jövő évi költségvetésről a kormányszóvivői sajtótájékoztatóra készült anyagban.Társasági adóból az idei előirányzott összegnél 10 százalékkal, evából 60 milliárd forinttal több bevétellel számolnak.

Az államháztartás egyensúlyát javító különadó és járadék címén tervezett bevétel jövőre megközelíti a 200 milliárd forintot. Ebből az összegből a magánszemélyek különadójából származó befizetések 10 százalék alatt maradnak. Személyi jövedelemadóból a növekmény meghaladja a 180 milliárd forintot.

A kormány a büdzsé tervezetében azzal számol, hogy a jövedéki adóból származó bevételek 7-8 százalékkal haladják meg a 2006. évi előirányzottat. Az összbevétel 60 százalékát teszi ki az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó, amelynek adómértéke nem változik. A regisztrációs adóbevétel az idei előirányzat alatt mard.
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: a jövő évi büdzsében kevesebb pénzt irányoznak elő az állam működésére. Ez az összeg 2006-ban 2.200 milliárd forint volt, jövőre azonban 1.900 milliárd forintra csökken. A miniszterelnök hozzátette: az államháztartás elsődleges egyenlege 2008-ban pozitív lesz, az adó- és járulékcentralizálás, vagyis az adók és járulékok GDP-hez viszonyított aránya 2007 után csökken.

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: nagyobb költségvetési tartalékot terveznek a jövő évi büdzsében. Ezzel kapcsolatban hozzátette, lesznek úgynevezett fejezeti általános tartalékok, amit majd csak akkor lehet elkölteni, ha a tárcák negyedévente beszámolnak költségvetésük addigi alakulásáról. A kormányfő néhány területről szólva elmondta: megjelenik a költségvetésben az államigazgatás átalakítása, ezen belül a regionalizálódás finanszírozása, az új gyógyszerár-szabályozás és a vizitdíj, a rokkantnyugdíjak új rendszere, a felsőoktatás átalakuló struktúrája, illetve „új ösztönzők a kistérségi együttműködésre”.

Ahogy a miniszterelnök elmondta, 2007-ben a GDP 1,7 százaléka lesz az európai uniós forrásokból is megvalósuló fejlesztések aránya, majd az év végére ez az arány 3,3-3,4 százalékra emelkedhet.




Az államháztartás jövő évi konszolidált bruttó bevétele 11.613 milliárd, kiadása 13.330 milliárd, hiánya 1.718 milliárd forint, a GDP 6,8 százaléka lehet – közölte Veres János pénzügyminiszter szerdán a kormányszóvivői sajtótájékoztatón. Újabb adócsomag nem lesz, csak a jogértelmezési bizonytalanságokat megoldó pontosítások – mondta el kérdésre válaszolva. Veres János bejelentette: a kormány döntött 2 milliárd 71 millió forint tartalék felhasználásáról a rendőrségnél az elmúlt napokban felmerült többletkiadások fedezésére. Ez a többlet azonban nem bázisa a jövő évi költségvetésnek – tette hozzá.

A büdzsében a vizitdíjból 22 milliárd forintos bevétellel számolnak, az OEP, illetve az adott szolgáltató bevételeként. A kamatkiadások jövőre 1.105 milliárd forintra nő. Veres János kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: nem számolnak azzal, hogy a megszorító intézkedések bármely eleme ne állná ki az alkotmányosság próbáját.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy összességében mintegy 200 milliárd forintot meghaladó tartalék van a költségvetésbe beépítve. A fejezeti államháztartási tartalék, amely negyedéves teljesítéshez kötött, olyan pénz, amelyet a fejezetek felhasználhatnak, ha teljesítik negyedévi előirányzatukat, ezt nem vonják el. Az uniós forrásokat illetően a kormány azzal számol, hogy az első két évben Magyarország az időarányos egyheted-egyheted résznél kevesebbet, a következő évben azonban többet tud felhasználni.

Az egymástól néha eltérő nemzetközi szakmai véleményekre a pénzügyminiszter leszögezte: az idén és jövőre is a kereteken belül maradó államháztartási hiánnyal számol. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a Fidesz reform-népszavazási kezdeményezése valójában reformellenes népszavazást jelent.
A kormányfő a szerdai budapesti kormányszóvivői sajtótájékoztatón egy kérdés kapcsán úgy fogalmazott, hogy a népszavazási kezdeményezés „a változatlanság politikai akarata”, valójában reformellenes népszavazást takar. – Bízom abban, hogy Magyarország nem ad támogatást ahhoz, hogy ne csináljunk semmit – mondta Gyurcsány Ferenc a legnagyobb ellenzéki párt népszavazási kezdeményezéséről.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.