Iratmegsemmisítő berendezéseket, illetve azok kiegészítőit szállíthatja a központi költségvetési intézményeknek az Ápisz-BudaPiért (ÁBP) Zrt., miután a közelmúltban megnyerte a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) által kiírt tendert. A Közbeszerzési Értesítő szerint a szerződés egy esztendőre szól, és összesen bruttó 120 millió forint értékben vásárolhatnak iratmegsemmisítő berendezéseket a nyertes cégtől az intézmények, illetve a központosított közbeszerzési eljáráshoz önként csatlakozó szervezetek.
Az iratmegsemmisítő gépek biztonsági fokozata egytől ötig terjed; minél magasabb fokozatú egy gép, annál vékonyabbra szeleteli a behelyezett iratot. Az említett beszerzésnél kettes és hármas fokozatú gépeket rendeltek meg, amely szakértők szerint kisebb irodák esetében megfelelők, de nagyobb hivataloknál kevésbé alkalmasak.
Ezekbe a kisebb gépekbe (amelyek értéke tíz- és harmincezer forint között mozog) egyszerre körülbelül tíz iratot lehet behelyezni, míg a nagyobbakba (ezek ára 80-tól 400 ezer forintig terjed) akár 30-40 lapot is be lehet tenni. Fegyveres testületeknél például rendszerint 5-ös fokozatú gépeket alkalmaznak.
Mint arról beszámoltunk, a KSZF még a tavaszi országgyűlési választások előtt nyélbe ütötte a két évre szóló papírtendert, amelynek győztese ugyancsak az ÁBP lett. Ennek köszönhetően a cég évi bruttó 4,2 milliárd forintnyi közpénzért szállíthat papírárut és irodaszereket. A hazai papírpiac több képviselője is különösnek tartotta, hogy a közbeszerzést a választások előttre időzítették, miközben a korábbi papírtendert 2004 augusztusában hozták tető alá (azt is az ÁBP, pontosabban annak jogelődje nyerte), és a keretszerződés két évre szólt.
Az ÁBP-ben korábban igazgatósági tagként felbukkant többek között Antalóczi Zoltán, aki a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tulajdonában lévő Altus Rt. felügyelőbizottsági tagja. Emellett az igazgatóság elnöke volt Szabó Pál, a Magyar Posta Rt. jelenlegi vezérigazgatója, aki a Horn-kormány időszakában annak a Hungalu vállalatcsoportnak a vezérigazgatója volt, amelyből vitatott körülmények között privatizált társaságokat Gyurcsány, ezzel is megalapozva többmilliárdos magánvagyonát. Az ÁBP közvetlen tulajdonosa egyébként ugyanaz az SHV Holding Kft., amelyhez a sokmilliárdos állami megbízásokhoz jutó Trendex Holding Zrt. is köthető. Az irodatechnikai társaságban igazgatósági tagként szintén felbukkant a gyurcsányi cégbirodalomból megismert Antalóczi.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját