Elsősorban nemzetközi szempontból beszélt az 1956-os forradalomról és a szabadságharcról Sólyom László köztársasági elnök szerdán délben az Európai Parlament strasbourgi ülésén. A magyar államfő megjegyezte, hogy a nyugati hatalmak ellentmondásosan viszonyultak a magyar eseményekhez.
Sem az amerikai, sem a francia, sem a brit kormány nem szándékozott beavatkozni – ezt egyértelművé is tették a szovjet vezetők számára – mondta Sólyom László. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a nyugati hatalmak hagyták, hogy a magyar kormány elszigetelt legyen, ne kapja meg a megfelelő információkat, miközben a népet és a szabadságharcosokat az általuk fenntartott rádióállomások abban a hitben ringatták, hogy felszabadító segítség érkezik Nyugatról.
Köszönetet mondott viszont Ausztriának és Németországnak, amiért befogadták és segítették a szabadságharc bukása után Magyarországot elhagyó embereket. Beszédének első részét angolul mondta el, ekkor azonban németre váltott. Végül magyarul fejezte be, egy Ottlik Géza-idézettel, amely azt írta le, milyen érzés uralkodott a forradalmárok és szabadságharcosok körében.
Sólyom László nem tett említést a hétfői budapesti történésekről, vagyis arról, hogy miközben zajlottak az állami megemlékezések, addig az utcán tiltakozók és randalírozók csaptak össze rendőrökkel. Bár néhány képviselő láthatóan unatkozott a beszéd alatt, amikor Sólyom László befejezte, felállva tapsolták meg az európai parlamenti képviselők.
[origo]

Botrányok és tiltakozások a Fővárosi Közgyűlésben, Kollár Kinga bujkál