SZDSZ: Orbán elriasztja a befektetőket

Orbán Viktor minden egyes megnyilvánulása elbizonytalanítja a magyarországi befektetőket és a pénzpiacot, a reformokról szóló népszavazás kérdései pedig nem segítik a tisztánlátást - erről a gazdasági miniszter és az SZDSZ elnöke beszélt közös sajtótájékoztatóján.

MNO
2006. 10. 25. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kóka János elmondta: Orbán viselkedése bizonytalanná teheti azt a jelenleg mintegy 1.700 milliárd forintnyi befektetést, amely Kelet-Közép-Európa felé tart, és nagy része jó eséllyel Magyarországon köt ki. Ezek közvetlenül mintegy 40 ezer munkahely létrehozásának a lehetőségét jelentik – mutatott rá.
„Ha a befektetők elbizonytalanítását nézzük, akkor azt látjuk, hogy a hatások akár nagyon súlyosak is lehetnek; az a politikai kockázati felár, amit Magyarország kamatterheinek növekedésével kell megfizetnünk, az akár évente több 10 milliárdos lehet” – fogalmazott.
Hozzátette: a Fidesz elnöke az utcai politizálással tönkre tette az '56-os forradalom méltó megünneplését, és most az uniós pénzek lehívását veszélyezteti.
Véleménye szerint Orbán Viktor tudatosan építi Magyarország negatív képét és kedden a rombolás helyszínét Budapest utcáiról Strasbourgba tette át. „Amit Orbán Viktor tegnap Stasbourgban művelt, az a nemzet érdekeinek tudatos megsértése” – jelentette ki.
A liberális gazdasági miniszter szerint, ha ezt a nyilatkozatot a Fidesz is magáévá teszi, akkor a fideszes polgármesterek álljanak ki városaik kapui elé, és mondják el: a Fidesz stratégiája az uniós támogatások megvonása Magyarországtól.
Kuncze Gábor szerint szomorú, hogy a reformokról szóló népszavazási kérdések felvetése ilyen körülmények között történik, mert az egyébként alkalmat adhatna az értelmes vitára, amelyre az SZDSZ nyitott, mert a pártnak van programja mindezekre. A vita helyszíne a parlament lehet, nem az utca – jegyezte meg. Hozzátette: a kérdéseket meg lehetett volna úgy is fogalmazni, hogy arról értelmes vitát lehessen folytatni.
A pártelnök végigvette, hogy miként lehetett volna még feltenni a hét kérdést. Például azt a kérdést, „Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetni?” fel lehetett volna tenni így: „Egyetért-e Ön azzal, hogy teljesen függetlenül attól, hogy valakinek milyenek az otthoni körülményei, vagy milyen a tanulmányi eredménye (...) fizesse ki az adófizető az ő taníttatásának a költségeit?”. Véleménye szerint erre az emberek nemmel szavaznának.
Kuncze Gábor szerint a hatodik kérdés dupla fenekű, ugyanis a családi gazdálkodók termőföld elővásárlási jogával kapcsolatos jogszabályt senki nem akarta megváltoztatni.
A hetedik, a költségvetés túllépéséért viselt kormányzati felelőség törvényben rögzítését felvető kérdésről elmondta: a büdzséért nem csak a kabinet felelős, hanem az ellenzék is, így ezt is bele kellene venni a kérdésbe, amely véleménye szerint nem fogja kiállni az alkotmányosság próbáját.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.