4-es metró: a főváros és a kabinet szándékai eltérőek

Amennyiben változik a 350 milliárd forintba kerülő beruházás finanszírozásának módja, újabb több hónapos csúszást szenvedhet a 4-es metró. A kormány a rá eső, mintegy 250 milliárd forintot nem hitelből. Ha a kormány elképzelése győz, akkor Budapest búcsút mondhat több nagy fejlesztéseknek.

MNO
2006. 11. 24. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kabinet az elképzeléssel még a nyáron rukkolt elő, a főváros pedig eleinte hallani sem akart az ötletről. Budapest ugyanis már az év elején elkészítette a Brüsszelnek szánt kívánságlistát, amin több tucat, régóta ígért nagyberuházás szerepelt. A főpolgármesteri kabinet júliusban nemet mondott a kormány szándékaira, mondván, ha a 4-es metróra költenek az uniós apanázsból, másra szinte nem is marad.

Demszky Gábor főpolgármester már az önkormányzati választások előtt is csak reménykedett, hogy a kormány az eredeti konstrukcióban vesz részt a metró finanszírozásában. Eközben a színfalak mögött szakértői egyeztetések indultak. Ha a kormány elképzelése győz, akkor Budapest búcsút mondhat olyan tervezett fejlesztéseknek, mint az aquincumi híd, vagy a Moszkva tér átépítése.

A főváros egyelőre nem sieti el a tárgyalásokat, hiszen már tavaly szerződést kötött az Európai Beruházási Bankkal a metróra is fordítandó hitel első részéről. A városházán úgy fogalmaznak: a kormány átalakíthatja a metrófinanszírozást, de akkor más projektekre, így a vidéki városok villamoshálózatának fejlesztésére sem marad uniós támogatás. Jelenleg is nyitott kérdés, a brüsszeli bőségszaruból mennyit lehet kipréselni a 4-es metróra. Ez akkor derül ki, ha a végleges költségigény bekerül az Új Magyarország Fejlesztési Tervbe. Erről azonban egyelőre sem a közlekedési minisztérium, sem a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nem tudott felvilágosítással szolgálni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.