Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár délelőtt a Parlamentben találkozik Gyurcsány Ferenccel és Szekeres Imrével, majd katonai tiszteletadással fogadják a Honvédelmi Minisztérium épülete előtt, ahol plenáris tárgyalásokat folytat.
A látogatás az október elejére tervezett, de elmaradt látogatás pótlására szolgál. Jaap de Hoop Scheffer ugyanis a november végi rigai NATO-csúcstalálkozó előtt, annak előkészítése céljából végigjárja az összes tagállamot. Ennek keretében eredetileg október 6-án utazott volna Budapestre.
Ezt azonban – mint James Appathurai, a katonai szövetség szóvivője néhány nappal a tervezett látogatás előtt bejelentette – magyar kérésre elhalasztották. A halasztást a magyarországi belpolitikai fejlemények magyarázták. Mint ismert, az önkormányzati választások után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bizalmi szavazást kért a parlamenttől, s erre éppen október 6-án került sor. Appathurai mindenesetre már ekkor leszögezte, hogy a NATO-főtitkár egy későbbi időpontban, még a rigai csúcs előtt ellátogat Magyarországra. De Hoop Scheffer emellett jelen volt az október 23-i, a magyar forradalom 50. évfordulóján tartott budapesti megemlékezésen is.
A NATO rigai csúcstalálkozóján témák egész sorát vitatják majd meg a NATO jelenlegi akcióitól (Afganisztán, Koszovó) a szövetség képességfejlesztési tervein át (gyorsreagálású erő, szállítógépek vásárlása, a terrorellenes technológiák fejlesztése) a különböző politikai vonatkozásokig (mint a további bővítés és a partnerségi rendszer fejlesztése).
A mai budapesti megbeszéléseken ezek mellett nyilván szóba kerülnek más ügyek is, így például a NATO-támogatással kiépítendő lokátorrendszer kérdése, amelynek egyik helyszínéről az elmúlt két évben heves vita folyt Magyarországon.
A magyar külügyminiszter a közelmúltban egy NATO-konferencián hangsúlyozta, hogy Magyarország számára fontos a NATO bővítési folyamatának a továbbvitele, ugyanakkor tudomásul veszi, ha a rigai csúcstalálkozón a tagállamok konszenzusának hiányában nem születik döntés új tagállamok meghívásáról.
A stabilitás zónájának kiterjesztése, illetve az integrációs perspektíva megőrzésének a szándéka azonban egyaránt indokolja, hogy a NATO elkötelezze magát egy vagy több ország 2008-ban esedékes meghívására – közölte Göncz Kinga.
(mti)

Érettségi: kezdődnek az írásbeli vizsgák, rekord születhet idén