Csaknem valamennyi olyan országra kiterjesztette a Siemens csúszópénzbotrányának nyomozását a müncheni államügyészség, amellyel a német óriáscég szoros gazdasági kapcsolatban áll. Az ügyészség tegnapi közlése szerint az eljárás eddigi eredményei arra utalnak, hogy a Siemens a kilencvenes évek óta mintegy százmillió eurót különített el megvesztegetési célokra. A múlt hét óta folyó nyomozást kiterjesztették Klaus Kleinfeld vezérigazgató hivatalára és magánlakására is. Kleinfeldet egyelőre csak tanúként kívánják meghallgatni a nyomozók, de már ez is tekintélyveszteséget jelent a cégcsoportnak. A Siemens üzemi bizottságának elnöke tegnap a Berliner Zeitungnak nyilatkozva azt sürgette, hogy az óriáscég ezentúl ne vállaljon munkákat olyan országokban, amelyekben csak vesztegetés útján lehet megrendeléseket kapni. A nyomozók eddig öt vezető beosztású alkalmazottat vettek őrizetbe, ám hűtlen kezelés gyanújával további hét személy ellen is folyik vizsgálat.
Német sajtóhírek szerint a százmillió eurónyi kenőpénz innsbrucki és salzburgi számlákon keresztül áramlott a megrendelőkhöz. Annak ellenére, hogy a német nyomozás szálai nem érnek Budapestig, magyarázkodni kényszerülhet a magyarországi Siemens is, hiszen a céggel kapcsolatosan eddig két ügyben nyomoz a rendőrség, egy esetben pedig már a bíróságon vannak a büntetőper iratai. Elsőként megírtuk: legutóbb a fővárosi zuglói rendőrkapitányság zsarolás miatt indított büntetőeljárást F. Imre feljelentése alapján a Siemensszel öszszefüggésben. A feljelentőt ismét meghallgatták tanúként, ám lapunk úgy értesült, hogy a szeptember 8-a óta folyó büntetőeljárásban a Siemens munkatársait eddig elkerülték a nyomozati cselekmények.
Az üzletember a volt SATeLIT TV működtetésére létrehozott TVegy Rt. egyik tulajdonosa volt. Lapunknak F. Imre elmondta: a televíziót 1-1,5 milliárd forinttal támogatta a német cég, amelyből 720 millió forintot készpénzben vissza kellett juttatni. Részben emiatt a férfi csaknem 60 millió forintos jelzálogkölcsönt vett fel nagy értékű ingatlanára. A szerződést később a Siemens felmondta, mire F. Imre visszakövetelte a 720 millió forintot. A német cég százmilliót kifizetett, ám a fennmaradó összeg nagyságát vitatták, s ezt annak a fényében közölték F. Imrével, hogy az ingatlanán lévő jelzálogot stróman cégen keresztül megvásárolták a banktól. A feljelentő szerint azzal fenyegették, ha nem áll el a százmilliós követelésétől, akkor családjával együtt kiteszik a házából.
Farkas Szilvia, a Siemens magyar leányvállalatának szóvivője elmondta, hogy a médiából értesültek a zsarolási eljárás híréről, s az ügyben a Siemens nem kapott hivatalos értesítést. A szóvivő a laktanyatenderben folyó eljárásról holnap ígért tájékoztatást. Ismert: a Pest Megyei Főügyészség vádirata szerint két honvédségi ügyintéző pénzt, illetve műszaki cikkeket fogadott el az rt. ágazati igazgatójától, amiért információkat szolgáltattak egy milliárdos nagyságrendű laktanya-felújítási tender részleteiről. A közalkalmazottak a beruházások nettó öszszegének meghatározott százalékát kapták a kivitelezőktől. Arról is beszámoltunk, hogy a Siemens által gyártott Combino villamosok beszerzése sem zajlott le zökkenőmentesen. A német konszernt győztesnek nyilvánító fővárosi döntést ugyanis a verseny másik résztvevője, az Ansaldobreda megtámadta a Közbeszerzési Döntőbizottságnál, majd a Fővárosi Bíróságnál. Az olasz cég keresetében arra hivatkozott, hogy a villamosok pályáztatása közbeszerzési eljárás nélkül zajlott le, és formai hibákra hivatkozva jogtalanul zárták ki a versenyből. Az Ansaldobreda azt is kifogásolta, hogy a Siemens nyertes ajánlatánál mintegy nyolcmilliárd forinttal olcsóbban tudta volna leszállítani a körúti villamosokat. A Fővárosi Bíróság első fokon helyt adott az olasz cég keresetének, és megállapította, hogy jogsértő volt a versenyeztetési eljárás, a Fővárosi Ítélőtábla később azonban megváltoztatta az elsőfokú ítéletet. Az elmúlt években a Siemens hazánkban is számos állami megrendeléshez jutott hozzá. A cég közreműködött az e-kormányzás kialakításában, megbízásokat nyert többek között a Magyar Postától, a MÁV-tól, a BKV-tól s különböző kórházaktól és egyetemektől. A Siemens részt vett a budapesti M2 metróvonal rekonstrukciójában és a Ferihegyi repülőtér csomagszállító rendszerének kialakításában is.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése