PSZ: Tovább folytatódik a forráskivonás a közoktatásból

Tovább folytatódik az a forráskivonás, ami évek óta zajlik a közoktatásban, a terület a jövő évi büdzsé szerint 2,3 százalékkal, több mint hétmilliárd forinttal kapna kevesebbet, mint idén - közölte Varga László, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke.

MNO
2006. 11. 09. 11:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elsődleges gond ugyanakkor nem a fő számokban van – mondta Varga László, aki szerint elfogadhatatlan a közoktatás finanszírozásának tervezett átalakítása. Az új gyakorlat csoportátszervezésekre, az önálló oktatási intézmények és tanulócsoportok számának lehető legnagyobb mértékű csökkentésére ösztönzi majd a fenntartókat – mondta az érdekvédő.
Varga László példaként egy 21 fős osztályt említett, amely az eddigi gyakorlat mellett négymillió 284 ezer forintos támogatást kapott volna, az új ajánlott átlag létszám szerinti finanszírozásnál ugyanakkor hárommillió 60 ezer forint lenne a támogatás, ami 29 százalékos csökkenést jelent. A PSZ számításai szerint a II-III. évfolyamon 16 százalékos, az V. osztályban 19 százalékos lenne a veszteség az új szisztéma szerint.
Kifogásolta azt is, hogy a finanszírozás átalakításáról semmilyen előzetes egyeztetés nem történt.
A szakszervezeti vezető kitért arra is, hogy levélben fordult az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) munkavállalói oldala a kormányfőhöz, amelyben kifejtik, hogy az általuk megismert mutatók elfogadhatatlanok, s a költségvetés általános paramétereiben megfogalmazott reálkereset-csökkenésnél lényegesen nagyobb, 10 százalék körüli veszteséget okoznak a szféra munkavállalóinak.
Az OKÉT szakszervezeti oldala „november 14-ig érdemi választ vár” levelükre, ennek elmaradása esetén az aláírók készek a törvényes lehetőségek maximumáig elmenni jogos igényeik megjelenítése és érvényesítése érdekében.
Árok Antal alelnök beszámolt arról, hogy szintén levélben fordultak valamennyi országgyűlési képviselőhöz. Ebben november 22-e, a Magyar Közoktatás Napja alkalmából azt javasolják látogassanak el nevelési-oktatási intézményekbe. Elmondta: meghívást kapott a kormányfő is a veszprémi Lovassy gimnáziumba. Kezdeményezésük szerintük lehetőséget adna, hogy közvetlen benyomást szerezzenek a képviselők a működési feltételekről és egy nevelőtestületi értekezleten vagy fórumon a pedagógusok véleményét is megismerhetik. Azt várják, hogy a találkozók példát adnak a konstruktív párbeszédre – áll a levélben.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.