Gúr Nándor hangsúlyozta, hogy a pályakezdők elhelyezkedését segítő Start program sikere alapján döntött a kormány a kedvezményesen foglalkoztatottak körének és a kedvezmények mértékének szélesítése mellett. A Start plusz program célja, hogy a tartósan munkanélkülieket, a gyesről, gyedről visszatérőket, illetve a közeli hozzátartozót ápoló családtagokat az ápolás megszűnését követően segítse a munkaerőpiacra történő visszatérésben.
A munkaadó a Start plusz program keretében foglalkoztatott munkavállaló után egy évig mentesül a tételes egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól, és az első évben a bér 15, a másodikban 25 százalékát kell járulékként megfizetnie. Így az első évben egy munkavállaló után havonta 22 100, a másodikban 9100 forintot takaríthat meg a munkaadó – fűzte hozzá Gúr Nándor.
Danks Emese kormányszóvivő korábbi tájékoztatása szerint a Start plusz és a Start extra programnak várhatóan 4,1 milliárd forint lesz a forrásigénye 2007-ben, míg 2008-ban a kormány ennek már több mint a háromszorosával, csaknem 14 milliárd forinttal számol.
A szocialista politikus ismertetése szerint a Start extra programmal azok munkához jutását kívánják segíteni, akik tartósan munkanélküliek, és életkoruk – 50 év felettiek – vagy aluliskolázottságuk további hátrányt jelent a munkaerőpiacon. A kedvezmények ebben a körben magasabbak: a munkaadó két évig mentesül a tételes egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól, az első évben járulékot sem kell a foglalkoztatott után fizetnie, illetve ennek mértéke a második évben is csak a bér 15 százaléka. Havonta, munkavállalónként így az első évben 41 100, a másodikban 22 100 megtakarítást érhetnek el a munkavállalók – fűzte hozzá.
Gúr Nándor elmondta azt is, hogy a számítás alapja legfeljebb a minimálbér kétszerese, azaz 125 000 forint havonta. A Start Plusz és Start Extra kártyákat a munkát keresők 2007. július 1-jétől igényelhetik az APEH kirendeltségein.
Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője vasárnap az MTI-nek hangsúlyozta, hogy Magyarországon a jelenlegi, 7,5 százalékos munkanélküliségi ráta az utóbbi évek legmagasabb értéke, ezért „valódi intézkedésekre van szükség, nem újabb közpénzen finanszírozott propagandára„.
Ez az ellenzéki képviselő szerint a kis- és középvállalkozások adóterheinek mérséklése lehetne azoknak a fejlesztéseknek a költségeivel, amelyeknek köszönhetően új munkahelyek jönnek létre. Ágh Péter szerint az MSZP gazdasági válságot okozott Magyarországon, amelyben a kkv-k túlélésükért küzdenek, és képtelenek új munkahelyek teremtésére vagy a régiek megtartására.
MTI

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?