Az afganisztáni helyzet is reménytelen?

A Focus magazin az irakihoz hasonlóan menthetetlennek ábrázolja az afganisztáni biztonsági helyzetet. A Presse a decemberi uniós csúcstalálkozó előtti török zsarolási terveket ismerteti, arra az esetre, ha az EU ténylegesen felfüggesztené Ankara csatlakozási tárgyalásait.

2006. 12. 07. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Törökország ellenlépésekkel fenyeget című írásában ismerteti Ankara tervezett ellenlépéseit arra az esetre, ha az unió befagyasztaná az ország csatlakozási tárgyalásait.

A török kormány ellenlépésekkel készül arra az esetre, ha az EU befagyasztaná Ankara csatlakozási tárgyalásait. A török kormány, hivatalosan hallgat erről a kérdésről, ennek ellenére az első vélhető ellenlépések részletei már kiszivárogtak. Eszerint Törökország például tervezi, hogy felfüggeszti a menekültügyi együttműködést az unióval. Ez például a EU-ba irányuló menekültáradat felerősödéséhez vezethet. Szóba került az energiaszektor is: Törökország az elmúlt hónapokban többször is utalt a tranzitország növekvő jelentőségére a közel-keleti és közép-ázsiai olaj és gáz Európába való eljuttatásában.

Ankara Németországra és Franciaországra külön is szeretne nyomást gyakorolni, pl. az eddigi hadiipari, fegyvervásárlási együttműködési szerződések újragondolásával. Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök a hét elején Angela Merkellel telefonált és következményeket emlegetett arra az esetre, ha az EU ténylegesen felfüggesztené a csatlakozási tárgyalásokat. Ezt követően a kancellár-asszony már nem beszélt a „felülvizsgálati záradékról” ami azt jelentette volna, hogy másfél évnyi tárgyalási szünet után minden uniós tagállam egyhangú hozzájárulása kellett volna a megbeszélések újrakezdéséhez.

Törökország folytatja útját az unióba- nyilatkozta szerdán Erdogan. Nem állunk meg- mondta a török miniszterelnök. Lehetséges, hogy lelassul a tempó, de Törökország uniós kapcsolataiban nem fog „érzelmi” lapon dönteni. Ciprus török felét sújtó kereskedelmi embargó enyhítése nélkül Ankara nem kívánja megnyitni kikötőit a ciprusi görög köztársaság hajói és repülőgépei előtt.

A brüsszeli bizottság azt javasolta, hogy a török makacskodásért büntetésül nyolc csatlakozási fejezet megtárgyalását fagyasszák be. Ezekről csak a kikötőnyitás után kezdődjenek az egyeztetések. Néhány uniós tagállamnak, mint pl. Franciaországnak, Németországnak, Ciprusnak és Ausztriának a szankciók túlzottan puhák, míg Nagy-Britannia, Svédország, Finnország és néhány kelet-európai ország enyhébb elbánást szeretne Ankarával szemben.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazinban Annette Blettner Afganisztán a szakadék szélén című cikkében foglalkozik a Hindukus lábánál kibontakozó katasztrófával. Az afgán helyzetre csak a még válságosabb iraki állapotok miatt jut viszonylag kevés figyelem.

Április óta szinte permanensen félárbocra eresztve lengenek a NATO tagállamok zászlói. Ebben az évben az ISAF erők eddig 150 főt veszítettek. Öt esztendővel a fundamentalista tálib rezsim uralma alól történő felszabadulást követően ismét háború dúl az ország nagy részén. A győzelem egyre inkább lopakodó vereséggé alakul, mert szinte minden elromlott, amit Afganisztán kapcsán el lehetett rontani.

Először is a nemzetek takarékossági okokból kevés katonát küldtek a tálib rezsim bukását követően Aganisztánba. A számuk legfeljebb arra volt elég, hogy a fővárosban, Kabulban gondoskodjanak a rendről. A csapatok megerősítése is igen lassan haladt, így a fővárostól távoli tartományokba szinte nem jut belőlük. Miközben Koszovóben 19 000 külföldi katona állomásozik, addig a vele azonos nagyságú Jayzan tartományban csak 19, és egész ( kilenc csonka-magyarországnyi szerk. ) Afganisztánban is csak 40 000.
Amíg Afganisztán a felszabadulást követően hadurak, drogbárók és fosztogató bandák áldozatává vált, addig a pakisztáni emigrációba kényszerített tálibok újra rendezték soraikat. Újoncokat szép számmal toborozhattak a pakisztáni-afgán határ régióiból. Különösen a menekülttáborok Korán-iskoláiban volt könnyű gyökerüket vesztett, szegény és elégedetlen pastun fiatalokat a szent háborúra toborozni. Kis mozgékony egységeik, melyek felfegyverzésében a pakisztáni titkosszolgálat, az ISI szerepe sem lebecsülendő, kelnek útra, hogy a pakisztáni határ menti afgán tartományokban Helmandban, Uruzganban és Kandaharban megtámadják az ott állomásozó amerikai, kanadai, brit és holland csapatokat. Ami egykoron a szétvert tálib egységekkel folytatott helyi összecsapásként kezdődött, az mára a 15 000 fősre becsült tálib egységekkel folytatott valódi háborúvá alakult.

Különösen félnek a NATO egységek a tálibokkal szövetséges al-Kaida zsoldosok öngyilkos merényleteitől. Közel 90 ilyen merényletet hajtottak végre ebben az esztendőben, míg 2003-ban, röviddel a tálibok elűzése után még csak kettőt. Időközben az öngyilkos merénylők még az ISAF csapatokkal megerősített fővárosba is bemerészkednek. Az öngyilkos merénylők legtöbbje az arab és a közép-ázsiai országokból érkezett fiatal, aki kész, hol gyalogosan, hol kerékpárral, motorral, autóval, vagy éppen tolószékkel felrobbantani magát. Az öngyilkos merényletek mellett használnak távirányítású bombákat is. A külföldi katonák mellett, mind nagyobb számban esnek a támadások áldozatául kül- és belföldi civilek is. Összességében a terror ebben az évben már több mint 3700 halálos áldozatot követelt, a tavalyi évhez képest az idén a halottak száma megduplázódott.

A külföldi katonák mellett mindinkább a támadások célpontjaivá válnak a külföldi segélyszervezetek munkatársai és nemzetközi vállalatok. Több mint 30 segélyszervezet munkatársa fizetett az idén az életével. Szinte iparággá változtak a mindennapossá váló emberrablások is. Kabulban listák köröznek, melyen éppen úgy megtalálható orvosok, mint elektroműszerészek vagy mérnökök. A tálibok célja, hogy megakadályozzák az ország újjáépítését és ezzel meggyengítsék Hamid Karzai kormányát.

A tálibok ismét megerősödtek. Hátországuknak a pastun lakosság számít. A pastunok úgy érzik magukra hagyta őket a Karzai-kormány. Hagyományosan – már csak többségük miatt is – korábban ők dominálták az országot, míg a mostani parlamentben az északi tadzsikok jelentik a meghatározó erőt.
Szálka a pastunok szemében a romló biztonsági helyzet. A rendőrséget és a hadsereget ugyan most szervezik, de szinte mindenhol hiányzik a jól képzett szakember. Már Kabulban is inkább rosszul, mint jól működnek a biztonsági szervek, vidéken azonban katasztrofális a helyzet. A kormányzók és rendőrségi vezetők gyakran maguk is részt vesznek a kábítószer- és fegyver-kereskedelemben, bűnöző bandák szinte akadálytalanul garázdálkodhatnak. A rosszul vezetett és fizetett katonák és rendőrök ennek megfelelően korruptak, emiatt virágzik a kábítószer-alapanyagok termesztése.

A rossz biztonsági helyzet miatti csalódottság, az elmaradó újjáépítési segélyek, kormányban és a hadseregbeli alulreprezentáltságuk miatt a pastun lakosság egyre inkább szimpatizál a tálibokkal. Az ő idejükben legalább nyugalom volt, az asszonyokat nem molesztálták, nem létezett bűnözés- hallható egyre gyakrabban.

Kérdéses, hogy pastunok lakta területre küldött még több katona valóban segítene a tálibok feletti győzelem kivívásában. Túl sokat szenvedett már az ottani civil lakosság az amerikai csapatoktól, akik rendszeresen megtámadják falvaikat és tanyáikat, zaklatták a lakosokat. Egyre több, a magát becsületében megsértettnek érző pastun csatlakozik a tálibokhoz, hogy bosszút álljon az őt ért sérelmeken. Aki ma magához kívánja ragadni a kormányzást, annak érezhetően javítania kell a életminőségen, valamint nagy lépéseket kell tennie a hadsereg s a rendőrség megerősítéséért – vélik biztonsági szakértők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.