A Népszabadság információi szerint július elsejével nem változik a gáz hatósági ára. A szabályok szerint ekkor lehet a gázcégek felmerült költségeivel korrigálni a tarifát. Mivel azonban azt egy hónappal korábban ki kell hirdetni, a döntés már megszületett. A lap úgy tudja, ezúttal sem a lakossági, sem az ipari gázárak nem változnak. A belső árak szempontjából a szállítási és tárolási díjak nőnek, a nagykereskedő E.ON-nak pedig ugyanennyivel kisebb tarifával kell beérnie.
A lap felteszi a kérdést: a nemzetközi árak alakulását figyelembe véve miért nem csökkent a gázár Magyarországon? Egyes érvelések szerint azért, mert az alapterméknek tekinthető olaj nemzetközi kurzusa az utóbbi hónapokban kis mértékben elkezdett felfelé kúszni. Ám áprilisban az azt megelőző olajárzuhanás „be nem gyűrűzését„ az árat beállító Magyar Energia Hivatal (MEH) szakemberei épp azzal indokolták, hogy a formula csak elnyújtottan veszi figyelembe az olajár változását. Vagyis akkor még úgymond a tavaly év közepi olajárcsúcs gyűrűzött be. Mondhatnánk, hogy most viszont pechünkre már bizonyára a legutóbbi hónapok finom áremelkedése. Ez azonban nem teljesen igaz. A MEH szakemberei is többször felhívták a figyelmet arra, hogy „egyéb okok” is közrejátszanak a gázár kialakításában. Igaz, ezek közül további két tényező szintén kedvező módon változott: a hazai gáztarifára közvetlenül ható orosz importár – azaz amennyiért vesszük a gázt a Gazpromtól – immár 270 dollár ezer köbméterenként, ami 10 százalékos csökkenés az év eleje óta. Emellett az árra szintén erősen ható forint/dollár árfolyam is számunkra kedvezően alakult, hiszen a hazai valuta folyamatosan erősödött.
A cikk szerint a mérleg másik serpenyőjében egyetlen komoly tényező áll: a nagykereskedőnek, azaz az E.ON Földgáz Trade-nek nyújtandó „kompenzáció„. A nem hivatalos információk szerint ugyanis tavaly a központi tarifa nem fedezte teljes mértékben a cég magas beszerzési árait. (Erről pontos adatok nem állnak rendelkezésre. Ráadásul tavaly még az E.ON sem ismerte el, hogy bármi problémájuk lenne a gáztarifákkal. Tavaly augusztus elsejétől – tehát a hivatalos időpontot egy hónappal eltolva – még így is átlagosan 27 százalékkal emelkedtek a lakossági, és mintegy 13 százalékkal az ipari gázárak. A nagykereskedő pénzügyi helyzete régóta a hazai gáztarifa egyik legvitatottabb témája. A Mol ezért is adta el tavaly a céget az E.ON-nak.) Áprilisban Klaus G. Hammer, az E.ON Földgáz vezetője elismerte, hogy cégének még vannak kompenzációs igényei. Noha a kérdésben most nem kívántak a cégnél nyilatkozni, valószínű, hogy az alacsony téli gázfogyasztás miatt akár még a következő, októberi árkorrekcióra is maradhat többletigény. E tétel nélkül mintegy ötszázalékos gázárcsökkenésre lett volna lehetőség.
(nol.hu)
Zelenszkij-terv: a Tisza Párt megrendelést teljesít
