Kodela László a tárgyaláson kijelentette: a vádat megértette, de nem ismeri el bűnösségét. Mint mondta, Kulcsár Attilát 1998-ban mutatták be neki, mint egy nagyon tehetséges brókert és akkortól ő lett a személyes brókere. Tudomása szerint Kulcsár Attila „besszre„ játszott a tőzsdén, de részleteket a bróker tevékenységéről nem tudott; államtitokra hivatkozva azt sem kívánta megnevezni, ki az a befolyásos személy, aki garantálta neki Kulcsár Attila megbízhatóságát.
Elmondása szerint Kulcsár Attila 2003 júniusában találkozót kért tőle, ahol a bróker beszámolt arról, hogy a bankban belső vizsgálat van, ami érinti a hozzá hasonló kiemelt ügyfeleket is, és annak érdekében, hogy ne „sározódjon be” Kodela László neve, azt javasolta, vegye ki a pénzét a pénzintézetből.
Kodela László – elmondása szerint – ekkor a bankban szembesült vele, hogy a számláján Kulcsár Attila kimutatásával szemben 50 helyett mindössze 5 millió forint van. Amikor felhívta a brókert, az megnyugtatta, hogy rendezni fogja az ügyet. Másnap pedig átadta Kodela Lászlónak a 100 ezer dollárt és 100 ezer eurót azzal, hogy „ezzel pénzednél vagy„.
Rossz érzésem volt a valuta miatt, de tudtam, hogy ha nem veszem át Kulcsártól, akkor hosszú polgári és gazdasági per után kapom csak vissza a banktól a pénzemet – mondta. Hozzátette: Kulcsár Attilától kapta azt a tájékoztatást, hogy nem kell az adóbevallásában szerepeltetnie a pénzt, az azzal kapcsolatos adóügyeket a bank intézi.
Kodela László tagadta azt is, hogy a vád szerinti időpontban találkozott volna Kulcsár Attilával, és hogy az ex-brókert valaha is kérte volna, hogy intézze el a pénzmosási ügy vizsgálatát.
A Központi Nyomozó Főügyészség tavaly júliusban emelt vádat Kodela László ellen, aki 2002 májusától egy évig volt a Miniszterelnöki Hivatal humánpolitikai helyettes államtitkára.
A vád
Az ügyészség a két vádpont közül az elsőben azzal vádolja Kodela Lászlót, hogy hivatali beosztásával visszaélve ígéretet tett Kulcsár Attila ex-brókernek, elintézi neki, hogy a K and H Equities Rt. által a 2002 márciusa után tett, pénzmosás gyanújára utaló bejelentések ügyében ne induljon rendőrségi eljárás.
A hatóság a vádiratban azt is rögzíti, a vádlott később telefonon tájékoztatta Kulcsárt: hivatalos értesítést kap arról, hogy a bejelentések kapcsán nem indul rendőrségi eljárás. Ezután azt közölte: az ügyintézés ára ötmillió forint.
Az ügyészek szerint, amikor megérkezett a rendőrségről a hivatalos levél, hogy bűncselekményre utaló nyomot nem találtak, Kulcsár Attila egy találkozó során ki is fizette a kért összeget Kodela Lászlónak.
A másik vádpontban azzal vádolják a volt helyettes államtitkárt, hogy mintegy 18 millió forintos bevételkiesést okozott az államnak. A vádirat szerint Kodela László Kulcsár Attila ügyfeleként 33 millió forintot fektetett be a K and H Equities Rt.-nél, illetve annak jogelődjénél.
Kulcsár Attila ezt követően valótlan tartalmú portfóliókimutatásokat adott át a vádlott részére, azt a látszatot keltve, hogy a befektetés nyereséges. Később azonban figyelmeztette Kodela Lászlót, hogy szabálytalan tevékenysége miatt a befektetése valójában veszteséges, ezért azt tanácsolta, hogy ügyfele vegye ki a pénzét a brókercégből. Az ex-bróker ígéretet tett arra, hogy a beígért hozamokat kártalanításként készpénzben fogja kifizetni a volt MeH-államtitkárnak, és később 46 millió forintnak megfelelő valutát adott át Kulcsár Attila Kodela Lászlónak, aki azonban ezt a bevételt nem szerepeltette az adóbevallásában, és így nem fizetett be mintegy 18 millió forintot az államnak.
Kulcsár nem emlékszik
A per szerdán délután Kulcsár Attila meghallgatásával folytatódott. Kulcsár Attila – akiről egyébként Kodela László úgy vélekedett, példátlan karriert futott be a banknál – azt mondta: Kodela László nem szólt bele a portfóliója kezelésébe. Az ex-bróker nem kívánt válaszolni a bíróság kérdéseire, amelyek a vádban megfogalmazottakhoz kapcsolódtak, így például arra, hogy kért-e tőle segítséget a pénzmosási ügy kapcsán, vagy hogy átadott-e a vádlottnak valutát.
Kodela László ügyvédje, Bárándy Péter kérdésére Kulcsár Attila elmondta: volt idő, amikor a tőkeszámla jövedelme után nem kellett adózni, volt olyan, hogy a brókercég automatikusan levonta a forrásadót, és olyan is volt, hogy az ügyfél feladata lett volna az adó befizetése. de – mint mondta – arra nem emlékszik, hogy adózási kérdésekről beszélt-e a vádlottal.
(mti)
Zelenszkij-terv: a Tisza Párt megrendelést teljesít
