Mészáros Gábor, az Ekvivalencia Központ igazgatója az ülésen a változtatásokat jogharmonizációs okokkal indokolta.
Példaként említette, hogy a jövőben az uniós tagállamok számára lehetővé válik közös képzési követelményrendszer meghatározása. Így megállapodhatnak a mérnökképzés minimális követelményeiben, s ezáltal az oklevelek elismerése is automatikussá válhat.
Nincs változás ugyanakkor a képzések tartalmi, szervezési hatáskörében. Az továbbra is a tagállamok hatáskörében marad, hogy az egyes államokban hogyan képezik a pedagógusokat, mérnököket.
A bizottsági ülésen a kormánypárti többség szintén általános vitára alkalmasnak találta a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítását.
Pálinkás József (Fidesz) szerint a törvény túlszabályoz, túlcentralizál. Mint mondta, a minőségértékeléssel és a hozzá kapcsolódó külön bérezéssel még egyet is lehetne érteni, ám óvott attól, hogy ezt napi vagy heti gyakoriságúvá tegyék, ugyanis ez túlzott adminisztrációval járna az oktatási intézmények számára.
Hoffmann Rózsa (KDNP) úgy vélte, hogy fontos a teljesítményértékelés, ám rossznak tartotta a törvényben meghatározott sorrendet, először szerinte erre az intézményvezetőket kellene felkészíteni.
Tóth Tiborné (MSZP) ugyanakkor azon az állásponton volt, hogy az iskolák fel vannak készülve az értékelési rendszer megfelelő működtetésére.
Révész Máriusz (Fidesz) szerint a kormány a pedagógus bértábla szétverését készíti elő, s azt várta, hogy a kabinet tiszta vizet öntsön a pohárba.
Szabó Zoltán (MSZP) elnök reagálásában kifejtette: a kormány a bértáblához igazodó minőségi bérkiegészítés kialakításán dolgozik.
Vitára alkalmas a digitális műsorszórás felügyeletére létrehozandó ad hoc bizottság
Tárgysorozatba vette és általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága szerdán azt az országgyűlési határozati javaslatot, amely a digitális műsorszórás multiplex-pályázatának felügyeletét ellátó ad hoc bizottság létrehozásáról szól.
A négy párt egy-egy képviselője – Cser-Palkovics András (Fidesz), Herényi Károly (MDF), Jánosi György (MSZP) és Pető Iván (SZDSZ) – által jegyzett javaslat szerint minden parlamenti frakció egy-egy tagot, állandó meghívottként pedig egy-egy szakértőt delegálna a testületbe, amelyben a szavazati arányok az aktuális parlamenti létszámviszonyokat tükröznék.
Az ülésen a műsorterjesztés és digitális átállás szabályozásáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott több mint másfél száz módosító indítvány tárgyalása során közel nyolcvan javaslat ment át a bizottságon egyetlen szavazással, kormánypárti igenek és fideszes tartózkodás mellett.
A kérdésben tavaly december óta folyó ötpárti egyeztetések során a végső megállapodásból kimaradó Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, Lukács Tamás az ülésen kifejtette: az, hogy az érdemi vitát nem e testületben folytatják le, a gyanú árnyékát vetheti az ügyre.
Mint mondta, érthetetlen, hogy miért kezelnek külön „összetartozó dolgokat„, azaz a digitális átállás és a tartalomszabályozás megújításának kérdését. Megjegyezte: „jogi érvekre elvárható, hogy jogi válaszokat kapjunk”.
„Akár a KDNP részvételével, akár anélkül, meg fog születni a tartalomszabályozási törvény„ – mondta a szocialista Jánosi György, míg a fideszes Cser-Palkovics András arra emlékeztetett, hogy az ötpárti egyeztetésben a jogszabály elfogadására idén december 31-ig adtak maguknak időt a pártok.
MTI
Zelenszkij-terv: a Tisza Párt megrendelést teljesít
