A tanulók több mint egyharmada a három hónapnyi tanítási szünetben felügyelet nélkül marad, és a gyermekek étkeztetése sem minden esetben oldható meg. Sokaknak az iskolai ebéd az egyedüli lehetőség ahhoz, hogy főtt ételhez jussanak naponta – hívták fel a figyelmet a tanodákat működtető civil szervezetek vezetői.
Magyarországon közel 70 tanoda működik, ebből mintegy ötven a Humánerőforrás Operatív Program (HEFOP) támogatásával valósult meg. A 18-24 hónapos időtartamban 515 millió forintos keretösszeggel elindított tanórán kívüli program a halmozottan hátrányos helyzetű, különösen a roma fiatalok továbbtanulási, ezáltal munkaerőpiaci és társadalmi beilleszkedési esélyeinek növelését tűzte ki célul.
A Borsod megyei helyi iskola valamennyi tanulója hátrányos helyzetű, és a 334 tanuló húsz különböző tanulócsoportba jár, de miután ennyi terem nincs az épületben, az iskolában két műszakos a tanítás. Egyik héten a felsősök járnak délután, a másik héten az alsósok. A tanodát működtető Bhim Rao Egyesület elnöke elmondta: a nyári szünidőben a foglalkozási rend annyiban változik, hogy a napi két turnusban oktatott 25-25 gyermek helyett közös foglalkozásokat tartanak. A tanodában részt vevő gyermekek tudásszintje 40-50 százalékkal emelkedett – mondta Káló Károly, az egyesület filozófus végzettségű elnöke, aki a falu egyetlen diplomás roma fiatalja.
(MTI)
Ukrajna csatlakozott a Nemzetközi Büntetőbírósághoz
