A zöldszervezet csütörtökön Demszky Gábor főpolgármesternek címzett levelében fogalmazta meg kritikáit, amelyről közleményt is eljuttatott a távirati irodához.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium csütörtöki közlése szerint a kánikula már nemcsak az ózontartalom növelésével rontja a budapesti és több vidéki város levegőjének minőségét, hanem a csekély légmozgás miatt ritka magas lett a porszennyezés mértéke, s emelkedett a nitrogén-dioxidok szintje is.
A Levegő Munkacsoport szerint „súlyos környezeti állapot„ alakult ki, amelyet a tavaly elfogadott Levegő-tisztaságvédelmi Intézkedési Programmal el lehetett volna kerülni.
Az önkormányzat nemcsak a program végrehajtásával, hanem tájékoztatási kötelezettségével is fáziskésésben van – vélik a környezetvédők. Utalnak arra, hogy a hivatal csak szerdán adott ki először közleményt a kedvezőtlen helyzetről.
Már a hét elején lehetett valószínűsíteni az ózon feldúsulását a levegőben, ezért akkor még időben lehetett volna tájékoztatni az embereket a megelőzés lehetőségeiről, a káros hatásokról – mutat rá a Levegő Munkacsoport.
Szerintük akkor kellett volna felkérni a lakosságot, hogy igyekezzenek mellőzni az autós közlekedést, ezzel megpróbálva leszorítani az ózonkoncentrációt. A légúti panaszokat, köhögést, fejfájást okozó ózon ugyanis tartós meleg és szélcsend esetén alakul ki a napsugarak hatására kipufogógázokból.
A Levegő Munkacsoport nehezményezi azt is, hogy a rossz építési szabályozás, a rövid távú beruházói érdekek érvényesülése következtében beépítették az átszellőző csatornákat, és fokozatosan csökkennek a hűsítő zöldterületek.
A környezetvédők ismételten hangsúlyozzák, hogy mindezekkel, illetve a közlekedés környezetbarátabbá alakításával a jövőben elviselhetőbbé tehetők a valószínűleg egyre gyakoribbá váló kánikulák.
(mti)

Így védekezzen hatékonyan a molylepke ellen