Felmerült olyan gondolat is, hogy az ingatlanadó ne helyi adóként kerüljön bevezetésre, hanem központi adóként – mondta Veres János a köztévé reggeli műsorában.
Ezt a javaslatot az indokolja, hogy az önkormányzatok jelenleg másként kezelik a helyi lakosokat, mint az üdülővel rendelkezőket, akik másutt laknak. Ha központi adóvá válik az ingatlanadó, akkor ez a fajta megkülönböztetés lehetetlenné válik – hangzott a pénzügyi tárca vezetőjének magyarázata.
Korábban a kormányzat úgy ismertette az újabb, az szja növelése melletti másik jelentős adóteher-növelést, hogy azt az önkormányzatok vethetnék ki saját mérlegelésük alapján, s azok is szednék be ezt az adónemet.
Veres elmondta: jelenleg az önkormányzatok négy helyi adót vetnek ki: kommunális-, építmény-, telek- és ingatlanforgalmi adót, a luxusadót pedig központi adóként kell fizetni.
Mivel a felkészüléshez időre van szükség, az ingatlanadót 2009-től lehet bevezetni és kiválthatja az előbbiekben felsorolt adókat, amelyek összesen 65 milliárd forintos bevételt jelentenek – magyarázta a pénzügyminiszter.
Arra a kérdésre, hogyha valamennyi ingatlant egyenként értékbecsléssel kellene felmérni, a miniszter azt válaszolta, az olyan horribilis összeget jelentene, amely igencsak megdrágítaná az adó beszedését. Hozzáfűzte azt is, hogy egyes európai országokban a tulajdonosok maguk határozzák meg ingatlanuk értékét, s van olyan ország is, ahol ennek alapján az államnak elővásárlási joga van.
Az adó mértékének kérdésére Veres János, a már korábban is elmondottakat ismételte: az ingatlan értékének 0-2 százalék közötti mértékéről lehet szó.
(MTI)
Ijedség Silverstone-ban: leomlott egy kerítés a futam után, Norris megsérült
