Szomorú helyzet – ismeretlen 1500 orvos sorsa

Napokon belül fölkerül az egészségügyi tárca honlapjára az orvosokat kereső kórházak listája. Ezzel kívánják segíteni az eddig sikertelennek tűnő mobilitási programot, amelyre csupán tízen pályáztak a munka nélkül maradó 1500 doktor közül. Segíthet az elhelyezkedésben az is, hogy limitálták az orvosok ügyeleti idejét. Ám sokan, köztük a rezidensek többsége inkább külföldön keres munkát. Nem lát ebben kivetnivalót a szakminiszter; szerinte nemcsak mennek, jönnek is a doktorok, így nem tart az orvoshiánytól.

MNO
2007. 07. 20. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezerötszáz orvos és körülbelül hatezer egészségügyi szakdolgozó vált munkanélkülivé a kórházi kapacitások áprilisi szűkítése miatt. Sorsuk egyelőre nem követhető, csak azokról van tudomása az orvosi kamarának, akik a külföldi munkavállaláshoz szükséges megfelelőségi igazolás miatt hozzájuk fordulnak. Így annyi tudható, kilenc középkorú orvos kezdte meg itthon a svéd nyelv tanulását, hogy hét hónap múlva az északi országban folytassa a praktizálást – mondta a Világgazdaságnak Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara titkára. Hazánk 2004. májusi EU-csatlakozása óta egyébként 1850 szakorvos kapott ilyen igazolást a külföldi elhelyezkedéshez, 88 százalékuk középkorú szakorvos, többségük Svédországban, Norvégiában, Németországban és Angliában helyezkedett el, akár a hazai keresetek tízszereséért.

Még szomorúbb a kép, ha a Semmelweis Egyetem Menedzserképző Intézetének felmérését nézzük, amely szerint a rezidensek több mint fele külföldre készül. Ezzel kapcsolatban Horváth Ágnes egészségügyi miniszter azt mondta: hónapokkal ezelőtt kiírták a rezidensi állásokat, de egyelőre nincsenek összesítéseik a fiatal orvosok céljairól. Ám nem lát kivetnivalót benne, ha a fiatalok külföldön is gyakorlatot szereznek, orvos lévén maga is ezt tette, mielőtt politikai pályára lépett. Szerinte nem kell tartani az orvoshiánytól, mert nemcsak mennek, jönnek is a doktorok, hiszen az Európai Unióban szabad a munkaerőmozgás. S az is tény, hogy az áprilisi kórházi kapacitásszűkítés előtt 2500 doktor hiányzott a gyógyításból, így a különféle helyeken fölöslegessé vált orvosok a súlyponti kórházakban találnak munkát maguknak.

Ezt kívánja segíteni a szaktárca azzal, hogy napokon belül megjelenik a honlapján az a nyilvános adatbázis, amely intézményre, kórházi osztályra lebontva tartalmazza majd a betöltésre váró több száz álláshelyet – mondta lapunknak Molnárné Mohai Katalin, a tárca illetékes főosztályvezető-helyettese. Így szeretnék felgyorsítani az 500 millió forintos, mobilitást segítő, október végéig „élő” programot – amelyet a Munkaerő-piaci Alapból finanszíroznak.

Egyelőre azonban csak tízen pályáztak. Ennek egyik oka, hogy a 3–12 havi fizetésnek megfelelő mobilitási támogatásból nehéz újrakezdeni – véli a Magyar Kórházszövetség. Szerintük jó lenne, ha nemcsak a munka nélkül maradt orvost, hanem a családját is kezelné a program, hiszen 20–30 év után nem egyszerű más településre költözni. Tudja ezt a szaktárca is, ezért kedvezményes hitelkonstrukciókról tárgyal különféle bankokkal.

A mobilitási program iránti érdektelenség másik oka az lehet, hogy a kórházak kivártak, hiszen előre tudták, hogy júliustól nő az egy beteg gyógyításáért járó alapdíj, a korábbi 136 ezer forint helyett most 146 ezret kapnak. Ez nem mellékes, hiszen a kórházi költségek átlagosan 60 százaléka bérre megy el. Tudni kell ugyanis, hogy a pályázónak be kell nyújtani a fogadó intézmény befogadó nyilatkozatát.

Július elseje nemcsak hozott, visz is pénzt – mondta a lapnak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Szerinte a megváltozott ügyeleti rendszer felerősíti az orvoshiányt, hiszen csak heti 48 óra munkavégzésre kötelezhető a doktor, a további 24 órát pedig önként vállalhatja. Ám ez utóbbiért – a szakma által javasolt 150 százalék helyett – az alapbérnek csupán a 70–90 százaléka jár. Így félő, hogy inkább más intézményben, vállalkozóként vállalnak ügyeletet lényegesen több pénzért, ám a betegellátás érdekében a kórházaknak állni kell a cechet. Jelenleg azonban nem látják az ügyeleti díjak fedezetét. Jelezték a miniszternek azt is, hogy rossz időpontban vezették be a rendszert. A nyári szabadságolások miatt a folyamatos betegellátás érdekében ugyanis már két hónapja elkészítették a munkabeosztásokat, nem tudnak változtatni. A törvényesség persze nem sérülhet, de szeptemberre állhat csak be az új ügyeleti ellátási rendszer – tette hozzá az elnök.

(vg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.