Három év múlva, 2010-ben robbanhat a nyugdíjbomba

Az időspolitika problémáinak megoldását a nyugdíjasok szavazati értéke miatt kerüli a kormányzat. A gondok tárháza így alig két és fél év múlva olyan mértékűre duzzadhat, hogy összeomlik a szociális ellátórendszer. A magyar népesség belső egyensúlya megbomlóban van – figyelmeztet Bogár László közgazdász. Mindeközben az unióban hatalmas összegeket fordítanak időskutatásra, amit hazánk a szaktárca válasza szerint csak megfigyel.

Magyar Nemzet
2007. 08. 10. 22:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió 7. keretprogramjának ötvenmilliárd eurós költségvetésére konzorciumban együttműködő kutatóhelyek pályázhatnak. Ehhez kapcsolódik az EU már hatodik keretprogramjában elkezdett ERA-AGE (európai időskutatás) elnevezésű program, amelynek az időseket érintő kutatási területei főként az egészségmegőrzést, a hosszabb élet titkát fürkészik. – A kutatásfinanszírozásban az államok általában üzletet keresnek – mondta Krémer Balázs szociológus, majd kifejtette, olyan ágakba kell állami pénzeket beruházni, amelyek megtérülnek.

Magyarország jelenleg csak tájékozódik az ERA-AGE eredményeiről, aktív szerepet egy intézményünk sem vállalt. A Magyar Tudományos Akadémián már leáldozott az időskutatás, nem foglalkoznak a területtel. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium illetékese az erre vonatkozó kérdésünkre közölte: Az európai időskutatás folyamatában Magyarország megfigyelő- és együttműködőként vesz részt.

Nem is oly távoli szomszédaink másképp látják ezt: Románia 12, Ausztria 9, Németország 27 intézménye vesz részt az ERA-AGE kutatásaiban, hogy csak néhány országot említsünk. Romániában egy év alatt 41 ezerrel csökkent a fiatal lakosság száma, ugyanakkor a 62 évet betöltöttek száma 5400-zal gyarapodott. Magyarországon ezek az arányok úgy alakultak egy év távlatában, hogy a 20 éven aluliak száma 27 ezerrel csökkent, míg ezzel párhuzamosan a 60 éven felüliek száma 12 ezerrel nőtt.

A baljós jövő azt jósolja, hogy 2050-re a 60 év felettiek száma 2,85 millió, míg a lakosság összlétszáma nyolcmillió lesz. Krémer Balázs úgy látja, a fent említett kutatások ennek ellenére nem reagálnak a hazai időspolitika problémáira. – Nem passzívan, hanem úgy kellene kezelni – és elfogadni – az idős embereket, hogy épek, szellemileg frissek, és vannak köztük, akik dolgozni is akarnak, ehelyett mi pátyolgatjuk őket – magyarázza a szociológus. Szerinte így tekintve az öregekre lenne létjogosultsága a kutatásoknak. A professzor azt tartja a legnagyobb hibának, hogy egyik kormányzat sem mer fellépni, változtatni az időspolitikán.

Bogár László a nyugdíjrendszer egyik legnagyobb problémájának a mélyülő demográfiai krízist tekinti. – Az egyre alacsonyabb termékenység és születésszám következtében a népesség belső egyensúlya veszélyesen megbomlóban van, de fontos hangsúlyozni, hogy ez nem véletlenül alakul így – magyarázta a közgazdász.

A legfrissebb adatokat alapul véve elmondhatjuk, 44 ezer idős ember él szociális otthonokban, amiért az állam 700 ezer forintot fizet évente ellátottanként. Ezeknek az intézményeknek a jó része embertelen körülmények között működik, miközben az idősgondozás (geriátria) a minimális szintet sem éri el. A nyugdíjrendszer visszásságából fakadó rejtett államadósság már 1997-ben nagyobb volt, mint a GDP 100 százaléka, és ez azóta is növekszik. A Gyurcsány-kormány a választásokkor tett ígéreteivel szemben (ingyenes utazás 62 év felett, jubileumi jutalom bevezetése a 90., 95., 100. életévüket betöltött idős embereknek, nyugdíjak évi rendszeres emelése) a megszorítások érintettjei közé a nyugdíjasokat éppúgy bevonta. Így a gyógyszeráremelés, a vizitdíj, a gáz- és távhőáremelés.

A hazai nyugdíjrendszer pedig, a világháború utáni Ratkó-korszak (1949–53-ig, amikor a mostani arányokhoz képest kétszer annyi gyermek született) nemzedékének nyugdíjba vonulásával, összeomolhat. Ennek dátuma pont 2010-re esik, ami azt jelenti, hogy ezzel a problémával már csak a következő kormányzatnak kell foglalkoznia.

Pilári

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.