A Fidesz felszólítja a kormányt, hogy a jelenlegi gabonahiányos helyzetben tartsa Magyarországon az intervenciós gabonakészleteket – jelentette ki Font Sándor, az ellenzéki párt mezőgazdasági kabinetvezetője. A fideszes politikus szerint a kormány jelenleg nem a magyar gazdák és a fogyasztók érdekeit képviseli, hanem egy „akár kormányközelinek is nevezhető, szűk érdekcsoport érdekeit„, ugyanis a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal olyan feltételekkel írja ki a pályázatokat az intervenciós készletekre, hogy azt az átlagos magyar gazdálkodó nem tudja teljesíteni.
Mint mondta, információik szerint 500 ezer tonna alatt nem lehet készletet vásárolni, és tonnánként 10 euró kauciót kell letenni, ami azt jelenti, hogy a vevőnek ötmillió euróval kell rendelkeznie.
-Felszólítjuk a kormányt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a gabonakészleteket Magyarországon tartsa, ne járuljon hozzá, hogy vállalkozói nepperkörökhöz jusson a magyar gabonakészlet, miközben a magyar állattartók tönkremennek, az élelmiszerárak pedig növekednek – mondta Font Sándor. Hozzátette: ha a kormány nem avatkozik be sürgősen, akkor a Fidesz minden, az áremelkedésből következő eseményért a kabinetet teszi felelőssé.
Elmondta: információik szerint például az Agrograin nevű cég az elmúlt időszakban 180–181 eurós tonnánkénti áron jutott hozzá 600 ezer tonna gabonához, amelyet 220 euróért adott tovább döntően külföldre, konkurens gazdasági vállalkozásoknak.
Font Sándor közölte: írásbeli kérdést nyújt be Gráf József mezőgazdasági miniszternek, akitől arra vár választ, hogy milyen vállalkozói csoportok és milyen feltételekkel jutottak hozzá az intervenciós készletekhez.
Mint mondta, az egész világon, így Magyarországon is komoly gabonahiány alakult ki, aminek következtében a malomipari termékek és a húskészítmények ára is emelkedhet.
A Fidesz az áremelkedés tompítása érdekében javasolta, hogy az intervenciós készleteket tartsák Magyarországon, és ezzel a szakmai szervezetek, valamint az MSZP-frakció mezőgazdasági munkacsoportja is egyetértett, sőt Karsai József szocialista képviselő hasonló megoldást javasolt a miniszterelnöknek írt levelében.
Font Sándor kérdésre válaszolva azt mondta: a beavatkozási lehetőség a kormány kezében van, Brüsszellel meg kell értetni, hogy jelenleg nem áll érdekünkben az intervenciós készletek külföldre való értékesítése.
Kérdésre válaszolva kifogásolta, hogy az agrártárca az amerikai kontinensről akar kukoricát vásárolni, mert ott a termények többsége génkezelt, Magyarországon viszont ötpárti megállapodás van a tiszta agrárkörnyezet fenntartásáról.
a magyar kormány piaci befolyása korlátozott
A kormány célja, hogy megfelelő gabonamennyiség álljon a magyar állattenyésztők rendelkezésére a takarmányozáshoz ebben az évben, a szélsőséges időjárás ellenére is – tájékoztatta Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője az MTI-t, reagálva Font Sándor fideszes szakpolitikus sajtótájékoztatóján elhangzottakra.
A szóvivő emlékeztetett arra: a magyar kormány piaci befolyása korlátozott, de az uniós intervenciós gabonakészletek Magyarországon tartását minden rendelkezésére álló eszközzel segíteni kívánja. Ezért – mint az Országgyűlés nemrég tartott rendkívüli mezőgazdasági bizottsági ülésén is elhangzott – Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, valamint Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter levelet írt ez ügyben Manuel Barrosónak, az EU Bizottság vezetőjének, valamint Mariann Fischer Boel mezőgazdasági főbiztosnak, segítségüket kérve. Egyben szövetségeseket keresett az unióban ahhoz, hogy az uniós gabonaintervenciós-készletekből az EU állattenyésztéssel foglalkozó gazdálkodói is vásárolhassanak.
Dékány András elmondta, hogy a legutóbbi uniós intervenciós gabonatenderen a meghirdetett készletek – mintegy 240 ezer tonna – több mint a felét magyar pályázók nyerték el.
Mindemellett a kormány a magyar állattenyésztők takarmányszükségletének beszerzéséhez is támogatást ad. Azoknak az állattartóknak, akik éves takarmányszükségletüknek legalább a felét egyben kívánják beszerezni, kedvezményes hitelt, vagyis 50 százalékos kamattámogatást nyújt. Emellett a tároláshoz is segítséget ad, hetenként és tonnánként 20 forintos támogatás formájában.
Dékány András újólag leszögezte azt, hogy a Magyarországon tárolt uniós intervenciós készletek nem képezik a magyar állam tulajdonát.
MTI
A NATO a fegyverkezési versenyt segíti elő a védelmi kiadások növelésével
