Gasparovic: Szlovák reakció a magyar akcióra

A Benes-dekrétumokkal kapcsolatos határozat egyfajta reakció arra, hogy mind Magyarországon, mind a szlovákiai magyar kisebbség részéről időről időre előkerül ez a kérdés – mondta el  Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök pénteken. Korábban Gyurcsány Ferenc telefonon beszélt Robert Ficóval, a KDNP pedig a poszonyi magyar nagykövettől vár jelentéstételt.

MNO
2007. 09. 21. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes magyarországi és a szlovákiai magyar kisebbségi politikusok felvetéseire született reakcióként értékeli Ivan Gasparovic a szlovák parlament csütörtöki határozatát a Benes-dekrétumok sérthetetlenségéről – közölte a távirati iroda kérdésére válaszolva Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök, a V4-ek államfőinek keszthelyi csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón. „Ezt egyfajta következménynek tartom, a Szlovák Nemzeti Tanács azok után foglalkozott a kérdéssel, hogy itt Magyarországon és Szlovákiában, a Magyar Koalíció Pártjában időről időre elővették ezt a kérdést” – fogalmazta meg Gasparovic. Hozzátette: nem ismeri a szlovák parlament határozatának pontos szövegét, de kifejtette: „mi korábban is azt mondtuk, hogy a Benes-dekrétumok megszületése egyfajta következménye a második világháborúnak”. Ezt a törvényt akkor a nagyhatalmak is elfogadták – emlékeztetett a szlovák államfő.

Gasparovic szerint a mostani szlovák határozat annak a következménye, hogy „voltak bizonyos akciók, amelyek szerint a magyar fél ezt a múltbéli kérdést nem fogja elvetni”. Felidézte, hogy 2002-ben Orbán Viktor akkori miniszterelnök az Európai Parlamentben is felvetette a dekrétumok kérdését, és azóta a szlovákiai magyar kisebbség is napirenden tartja, akárcsak a magyar politikai élet egyes képviselői. A szlovák köztársasági elnök kérdésre válaszolva utalt arra, hogy miután Csehország és Szlovákia két önálló országgá vált, „ezt a kérdést az országok saját ügyének tekinti”. Ez a mostani határozat tehát „egy szlovák reakció a magyar fél akciójára” – ismételte meg Gasparovic.

Sólyom László köztársasági elnök egy erre irányuló kérdésre közölte, hogy csak a kétoldalú találkozó után válaszol a felvetésekre.Václav Klaus cseh köztársasági elnök ugyanakkor megerősítette Gasparovic kijelentését, miszerint 2002-ben a cseh parlament hasonló határozatot fogadott el, bár a mostaninak ő sem ismeri a részleteit. „Mi azt szavaztuk meg, hogy a Benes-dekrétumok a cseh jogrend szerves részét képezik, de nem következik belőle semmilyen új jogi tény, és nem lehet őket a jelen korban alkalmazni – tette hozzá. Klaus hozzáfűzte azt is: „Ha Szlovákia hasonlót fogadott el, akkor megértem őket”.

Budapest nem ért egyet

A pozsonyi magyar nagykövetség pénteken ismertette a szlovák külügyminisztérium vezetésével, hogy a magyar kormány nem ért egyet a Benes-dekrétumok megerősítésével – tájékoztatta Szelestey Lajos, a magyar külügyi tárca szóvivője pénteken a távirati irodát. A külképviselet által ismertetett állásfoglalásban a magyar Külügyminisztérium a csütörtökön a szlovák parlamentben elfogadott határozatra reagált. „A magyar kormány nem tud egyetérteni azzal a szemlélettel, amely megerősíti a Benes-dekrétumok, köztük a kollektív bűnösség szellemében fogant, és egyes népcsoportok ellen alkalmazott elemek érvényességét" – szerepel többek között a magyar állásfoglalásban.

Gyurcsány telefonon kereste Ficót

Ismert Gyurcsány Ferenc pénteken telefonon beszélt szlovák kollégájával a pozsonyi parlament csütörtöki, a Benes-dekrétumok megerősítéséről szóló döntésének hátteréről. A beszélgetést Gyurcsány kezdeményezte, és a döntéssel kapcsolatos kormányzati szándékokról kérdezte partnerét. Robert Fico belpolitikai okokkal magyarázta a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának döntését „a szlovákiai viszonyok második világháború utáni rendezéséről szóló háború utáni dokumentumok érinthetetlenségéről” című határozatról. Gyurcsány világossá tette: a döntés csalódást okozott Budapesten, és semmiképpen sem járul hozzá a kétoldalú kapcsolatok elmélyítéséhez, amiről a két kormányfő legutóbbi, pozsonyi találkozóján állapodott meg. Jelezte, hogy a magyar kormány az Európai Unió és a jószomszédi kapcsolatok elveivel ellentétesnek tartja a szlovák parlament határozatát.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.