Megállapodtak: jöhetnek a nyereségérdekelt biztosítók

A késő estig tartó egyeztetésen politikai megállapodásra jutottak a koalíciós pártok az egészségbiztosítás kérdésében. A vezérelv szerint 22 területi egységből 18-at tesznek ki a megyék, 4-et pedig a közép-magyarországi régió. A felek tartják magukat ahhoz, hogy az új szisztéma 2008. januárjától indulna el. A megállapodás mind a szakma, mind a koalíciós pártok igényeit kielégíti – fogalmazott Kökény Mihály, majd hozzátette: szakértői szintén tovább folytatják a munkát. • Egyeztetnek: Göndör azt ígéri, nem fognak hisztizni

MNO
2007. 09. 24. 21:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai egyezség született az egészségbiztosításról – jelentette be Kökény Mihály, a szocialista párt szakpolitikusa hétfőn este, miután véget ért a koalíciós pártok megbeszélése. Az adott pénztár azért a megyéért lesz felelős, ahol alapítási jogot szerzett, de biztosítottakat „toborozhat" a megyén kívül is. Szabályozni kívánják azonban azt, hogy területi monopóliumok ne alakulhassanak ki – ismertette.

Kökény kérdésre válaszolva elmondta: egy megyében egy pénztár lesz, és ennek az állam 51 százalékos tulajdonrészén kívül egy biztosító, vagy egy különböző szereplőkből összeálló konzorcium lehet a kisebbségi tulajdonosa. A szabályokat úgy kell majd megalkotni – tette hozzá –, hogy korlátozzák majd az egy pénztárhoz tartozó lakosságszámot, ami 500 ezer és 1,5 millió biztosított között mozog majd.

A közép-magyarországi régió körülbelül 2,7 millió lakosa négy pénztárhoz tartozna. Ebben az országrészben azért választottak más megoldást – indokolta Kökény Mihály a több pénztárat –, ezen a területen van inkább lehetőség a szolidaritás és a verseny egyensúlyának megteremtésére. A megállapodás mind a szakma, mind a koalíciós pártok igényeit kielégíti – fogalmazott Kökény, hozzátéve: szakértői szintén tovább folytatják a munkát.

A politikus úgy vélte: a korábban tervezett és vállalt határidő, október vége tartható, a kormány akkor elfogadhatja a törvényjavaslatot. Az új egészségbiztosítási rendszer 2008 januárjától indulna.

Horváth Ágnes, egészségügyi miniszter elmondta: a 22 területi egységből 18-at tesznek ki a megyék, 4-et pedig a közép-magyarországi régió. A közép-magyarországi régióban az első pillanattól valódi, jelentős verseny tud létrejönni – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a tervek szerint itt a négy pénztárnak különböző tulajdonosai lennének. A szakminiszter kitért arra, hogy az első félévben szabadon toborozhatnak a pénztárak biztosítottakat. Egy megyéért egy pénztár lesz a felelős, de ez nem jelenti azt, hogy a megye minden lakójának ahhoz a pénztárhoz kell tartoznia.

Az egyénnek végre lesz választási lehetősége, szabadon dönthet, hogy melyik pénztár nyújtsa az egészségbiztosítási ellátását, és ha úgy dönt, évente átjelentkezhet máshova – mondta.

Kökény Mihály arra a kérdésre, hogy mi lesz azokkal a megyékkel amelyeket egyetlen biztosító sem választ, azt mondta: "reméljük, hogy majd jelentkeznek, reméljük, hogy esetleg többet is választanak".

Hozzátette: úgy kell a részletszabályokat kialakítani, hogy ahova nem jelentkezik senki, ott az állam indítsa el a rendszert, aztán azt majd ismét meghirdetik. Kökény Mihály szerint elméletileg az sem lehetetlen, hogy a 22 területre 22 befektető jelentkezik. Példaként említette Ausztriát, ahol ugyan más a rendszer, de több mint 20 pénztár működik.

A nyáron megkötött koalíciós megállapodás-kiegészítésben a két párt még azt rögzítette, hogy 5-8 pénztár jönne létre az új egészségbiztosítási rendszerben.

(hirszerzo.hu, MNO, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.