A 3 napos rendezvény alkalmából Steinhauser András a Dísznövény Szövetség elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a virágok iránti kereslet fokozatosan növekszik, ennek ellenére a hazai termesztés stagnál, évi 60 milliárd forintos forgalmat regisztrálnak. Ezen túlmenően évi 14 milliárd forintért import termékeket hoznak be a kereskedők. Az lenne a feladat, hogy e mennyiség nagyobb hányadát itthon termesztett dísznövényekkel lehessen kiváltani – tette hozzá.
Csakhogy Afrikában, Dél-Amerikában a bőséges napsütés következtében olcsóbb a virágtermesztés mint a mi éghajlati viszonyaink között, emiatt például a szegfű és a rózsa előállításában az ottani országok átvették a vezető szerepet, még a szállítás költségeivel együtt is kedvező árat tudnak elérni a kereskedők az európai piacon. Ezért a versenyképesség fokozására korszerűsíteni kell a növényházakat, berendezéseket, az ilyen jellegű beruházásokhoz várhatóan állami támogatásra is számítani lehet – utalt rá a szakember.
Mivel a virágtermesztés költségeinek 30-40 százalékát az energiaárak teszik ki, elengedhetetlen e költségek csökkentése. Ezért a termálvizek melegének szélesebb körű hasznosítása és olyan új eljárások nagyobb arányú felhasználása a feladat, mint például a hőszivattyúk alkalmazása az üvegházakban – mondta Steinhauser András.
(MTI)
Aranylabdások eshetnek a rákbetegségét többször is legyőző kapus áldozatául
