Stephen King hatvanéves

Szeptember 21-én lesz hatvanéves Stephen King amerikai író, a horror koronázatlan királya.

MNO
2007. 09. 21. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Apja kétéves korában elhagyta a családot, ettől kezdve bátyjával anyja nevelte. Hétévesen talált egy doboznyi horror és sci-fi könyvet, s teljesen a műfaj hatása alá került. Első története 18 éves korában jelent meg Fiatal sírrabló voltam címmel. Az egyetem mellett dolgozott, írt és lázadt, tiltakozott a vietnami háború ellen. Első "profi" novellája, Az üvegpadló 1967-ben látott napvilágot.

Élete 1973-ban változott meg, amikor megjelent Carrie című regénye. A telekinetikus képességekkel rendelkező lányról szóló kéziratát először kidobta, csak felesége bíztatására halászta ki mégis a szemétkosárból és fejezte be. A történetét az akkor még ismeretlen Brian De Palma filmesítette meg, a kedvező fogadtatásnak és a honoráriumnak köszönhetően King főállású író lett. Ezután egymást követték a műfaj klasszikus darabjai: a Cujo, a Christine, a Tortúra és a leghíresebb, az 1977-es Ragyogás. Valamennyit filmre vitték, ám igazán nagy sikert csak a Stanley Kubrick rendezte Ragyogás ért el, Jack Nicholson tébolyult mosolyával. (Érdekesség, hogy maga az író elégedetlen volt a filmmel és elkészítette saját változatát, ami megbukott.) A hirtelen jött népszerűség hatására King lába alól kicsúszott a talaj, művei közel tíz évig a kábítószer és az ital hatása alatt születtek. Függőségéből végül terápia és családja segítségével lábalt ki.

Noha horror-írónak skatulyázták be, A setét torony címmel három évtizedig írta hétrészes fantasy sorozatát. 1982-ben romantikus és már-már realista oldaláról mutatkozott be A remény rabjai című könyvével, ezt a vonalat folytatta 1996-ban A halálsoron; mindkét regényt Frank Darabont vitte filmre. A hetvenes évektől 1985-ös lelepleződéséig Richard Bachman álnéven is publikált, így kiadott legismertebb regénye a Sorvadj el! Művei sok ponton találkoznak egymással, nevek és személyek vándorolnak egyik könyvéből a másikba.

Az írót 1999-ben súlyos baleset érte, sétálás közben elütötték. Hosszú lábadozása után megvette a „bűnös" autót és ripityára törte; a felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt sofőr a következő évben rejtélyes körülmények között meghalt – pont Stephen King születésnapján...

King az írás mellett focizik, gitározik és énekel – amíg teheti, mert gyógyíthatatlan szembetegsége miatt a teljes vakság fenyegeti. Az írót számos díjjal tüntették ki, megkapta az igen komoly Nemzeti Könyvalap életmű-díját is. Könyvei évente négymillió példányban kelnek el, a jogdíjakból hatalmas vagyonra tett szert. Különcsége az autogramosztás terén is megnyilvánul – a rajongók csak egy internetes listára feliratkozva kaphatják meg aláírását, és csak két alkalommal. Művei hazánkba közel tíz év késéssel jutottak el, elsőnek a Ragyogás jelent meg 1986-ban.

(STOP)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.